Poradíme vám!

Pokud máte jakékoliv dotazy, které se týkají našeho domova, případně jiných sociálních problémů seniorů, neváhejte nás kontaktovat na mailu kristina.strouhalova@dps-vrbno.cz.

Vzhledem k opakujícím se dotazům s tématikou rozhodnutí zda využít pobytové služby péče pro své blízké v našem Domově pro seniory, se pokusíme na jednotlivé otázky níže odpovědět:

1.    Jak poznám, kdy nastal ten okamžik? Začněte uvažovat o tomto kroku, když cítíte, že už stávající péči o Vašeho blízkého nezvládáte, nebo vás situace vyčerpává.

2.    Musím? Pokud pobyt doma není přínosem ani pro vás, ani pro vašeho blízkého, je potřeba situaci řešit. A jestliže nemůžete situaci zvládnout sami, požádejte o pomoc.

3.    Jedná se o Vaši blízkou osobu a vzniká u Vás pocit viny? To je přirozené. Rozhodnutí není nikdy jednoduché. Zamyslete se však nad tím, zda ten, o kterého se bojíte, nakonec nebude potřebovat mnohem více podpory a péče, než jste schopni sami zvládnout doma.

4.    Co tomu řekne okolí? Nečekejte velké pochopení, můžete se setkat i s lidskou hloupostí a podezřením, které vychází z neznalosti situace. Pokud budete mít jistotu, že o vašeho blízkého je u nás v domově dobře a spolehlivě postaráno, nedělejte si starosti.

5.    Jak dlouho bude trvat adaptace vašeho blízkého na nové prostředí? Jedná se o individuální záležitost každého uživatele, ale většinou se dá říci, že po 14 dnech až měsíci pobytu lze hodnotit situaci. Pokud na začátku pobytu dojde u Vašeho blízkého k mírnému zhoršení jeho stavu, prosím nelekejte se, není to způsobeno nekvalitní péči, ale stresem vyvolaným změnou prostředí. Pokud nám chcete pomoci k dobré adaptaci Vašeho blízkého na náš domov, navštěvujte ho, komunikujte s personálem i s vašim blízkým a umožněte mu vzít si do domova jeho oblíbené věci denní potřeby (hrnek, přehoz na postel, hodiny, kalendář, apod.).