Senioři ze Slovenska čiší aktivitou

ImageZa obyvateli Domova pro seniory ve Vrbně-Mnichově přijela poslední červencový víkend výprava seniorů z Povážské Bystrice na Slovensku, kteří se zapojili do 2. ročníku aktivizační akce Jedeme v tom společně a na rotopedech ukrajovali vzdálenost z Pradědu do Paříže. Zdá se, že obě zařízení pro seniory spějí k partnerství, týmy už promýšlejí možné projektové aktivity.

Spolupráci domovy pro seniory navázaly v rámci akce Jedeme v tom společně, kterou vymyslel a zorganizoval ředitel mnichovského DPS Mgr. Jan Vavřík. "Povážská Bystrica s námi šlapala také, tak nějak jsme si padli do oka," potvrzuje ředitel.

Do Vrbna pod Pradědem nyní dorazila výprava jedenácti lidí, se seniory také majitel DPS s manželkou, ředitel a dvě aktivizační pracovnice. "Ubytováni byli v Hotelu Stone a za necelé tři dny toho společně s námi stihli vážně hodně. Byli jsme na minigolfu v Karlovicích, na Ovčárně, v Karlově Studánce i na bowlingu. Samozřejmě byli také v našem domově pro seniory. Vypadá to, že se brzy pojedeme do Povážské Bystrice podívat i my. Dohodli jsme se také na projektových aktivitách, které budou prospěšné pro obě města," dodal Mgr. Vavřík. Věří, že spolupráce může pokračovat řadu let.

Se slovenskými hosty se přišly pozdravit také starostka města Květa Kubíčková a místostarostka Ing. Pavla Müllerová.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Zdroj: https://www.vrbnopp.cz/cs/obcan/informace-z-odboru/odbor-vnitrnich-veci/seniori-ze-slovenska-cisi-aktivitou.html​

 

Ministr Babiš jede za seniory i podnikateli

ImageDo Vrbna pod Pradědem zavítá ve čtvrtek 9. února 2017 místopředseda vlády ČR a ministr financí Ing. Andrej Babiš. Jako patron Domova pro seniory v Mnichově míří za lidmi, kteří se chystají podruhé vyšlápnout na rotopedech a šlapadlech v rámci akce Jedeme v tom společně. Poté navštíví některé průmyslové podniky a bude debatovat s podnikateli.

Naše město je druhou zastávkou ministra Babiše v regionu Bruntálska. Ve čtvrtek dopoledne navštíví Soukromou střední odbornou školu PRIMA, s.r.o. v Rýmařově, kde studenti mohou získávat zkušenosti ve fiktivní firmě, s mladými lidmi bude diskutovat na téma středního školství, lázeňství, wellness a fitness v ČR i dalších zajímavých tématech. Poté se vydá do malé soukromé firmy MOBISS, která zaměstnává pouze pět zaměstnanců při výrobě nábytku. 

Do Domova pro seniory v Mnichově Andrej Babiš dorazí kolem půl třetí a setká se se zdejšími obyvateli. Jako patron tohoto domova podpořil snahu zdejšího týmu vylepšit podmínky života starším lidem, když daroval na zkrášlení zahrady, pořízení zahradního mobiliáře a obnovu kašny 200 tisíc korun, a podpořil též aktivizační akci Jedeme v tom společně. Poskytl 140 tisíc korun na nákup rotopedů pro seniory z českých DPS, které se zapojily do prvního ročníku této akce a soupeřily, kdo nejdříve zdolá pomyslnou vzdálenost z nejvyšší hory Jeseníků Pradědu do hlavního města Prahy. Akce, kterou vymyslel ředitel DPS Mgr. Jan Vavřík, vzbudila nebývalý ohlas poskytovatelů sociálních služeb pro seniory, zájem o účast tehdy projevily také domy pro seniory ze zahraničí. Druhý ročník Jedeme v tom společně odstartuje už v březnu a spojí v soutěži 51 domovů pro seniory v ČR. "Ministr Babiš se chce podívat, jak se naši senioři připravují do soutěže i jak využívají zařízení v průběhu roku a jak jsou tady spokojeni," potvrdila starostka města Květa Kubíčková.

Odpoledne se chystá ministr navštívit významné průmyslové podniky ve Vrbně pod Pradědem. Nejprve zamíří za Ing. Petrem Grossem, Nejlepším podnikatelem Olomouckého kraje za rok 2016, do jeho firmy IPG s.r.o. vyrábějící světelné komponenty pro vozidla světových značek a uvádějící na světové trhy novinku - automatické sněhové řetězy pro osobní vozidla. Další zastávkou pracovní návštěvy ministra má být výrobce solárních systémů T.W.I., kde bude hovořit s jednatelem firmy Ing. Zdeňkem Pravdou. 

I ve Vrbně pod Pradědem se ministr chce setkat s podnikateli v oblasti prodeje, potravinářství, gastronomie a dalších služeb významných pro rozvoj cestovního ruchu. Diskutovat se bude mimo jiné o elektronické evidenci služeb.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webu

Zdroj: http://www.vrbnopp.cz/cs/informace/ministr-babis-jede-za-seniory-i-podnikateli.html​

 

I příští rok se budou setkávat

ImageMezigenerační komunikace mezi předškoláčky z mateřinky na ulici Jesenická a obyvateli mnichovského Domova pro seniory se může rozvíjet také v roce 2017. Nadace Agrofert věnuje domovu částku 66 tisíc korun. "Tento projekt má opravdový smysl a jsem tuze rád, že může pokračovat," těší se ředitel DPS Mgr. Jan Vavřík.

Projekt na další spolupráci s Mateřskou školou Jesenická byl na rok 2017 podpořen částkou 66. 000 Kč. Díky tomu může pokračovat mezigenerační spolupráce i v následujícím kalendářním roce. 
"V plánu máme rukodělná  i sportovní dopoledne, společné výlety, sázení stromečků a bylinek, užijeme si společné přednášky o Jesenících, rytmická cvičení – společně s dětmi, minigolf , kde se utkají společná a smíšená družstva, společně navštívíme divadelní představení, pantomimu, zaměříme se na komunikační dovednosti. Máme v plánu výlet do Karlovy Studánky, posezení na zahradě domova, opékání, obnovíme čtení dětem před spaním a další aktivity. Naši obyvatelé domova se na děti pokraždé těší, jsou to pro ně hezky prožité chvíle. Děkujeme Nadaci Agrofert za podporu," uvedl Jan Vavřík.
Mgr. Alena Kiedroňová

Zdroj: http://www.vrbnopp.cz/cs/informace/i-pristi-rok-se-budou-setkavat.html

Zpěváci potěšili seniory písní i historkami

ImageMuzikáloví pěvci Hana Křížková a Tomáš Savka přijali pozvání do Domova pro seniory a v pondělí 21. listopadu 2016 odpoledne, před svým koncertem ve Střeše, sem přijeli potěšit obyvatele písněmi i historkami z představení. Bylo to milé a bezprostřední setkání a umělci si za vystoupení nežádali žádný honorář.

Víc než půlhodinové setkání v jídelně Domova pro seniory se neobešlo bez technických obtíží. Krátce před příjezdem umělců se "odporoučela" technika, proto se provizorně hledal vhodný přehrávač pro CD. Jak Hanka Křížková, tak Tomáš Savka to vzali s humorem a obyvatelkám i obyvatelům domova zazpívali několik písní ze svého repertoáru jen tak, bez mikrofonu, s lehkým hudebním doprovodem z nahrávky. A moc hezky. 

K písním přidali i vyprávění o své lásce k hudbě, divadlu, zpívání. Hanka Křížková povídala zajímavosti o kostýmech, třeba že cop Marfušky z muzikálu Mrazík váží tři kilogramy, a to je tedy co tahat, až do chvíle, než jí cop z hlavy strhnou. Ještě těžší pak byla loď, kterou nosí na jedné z paruk, ta váží neuvěřitelných pět kilogramů a hrát s ní představení je nadmíru těžký fyzický výkon. "Když je po představení a mohu se odstrojit, cítím se tak krásně lehce," řekla s úsměvem. Také Tomáš Savka přidal příhody, jak se dostal ke zpívání, jak jej tenhle kumšt naplňuje, jaké mívá kostýmy. Při zpěvu ukázal, jak rád má a jak dokáže procítit swing.

Obyvatelé DPS odměnili výkony potleskem a pro umělce si připravili maličké dárky vyrobené v jejich dílně při ergoterapii. Ředitel DPS Mgr. Jan Vavřík předal Haně Křížkové nádherné růže s úklonou jejímu umění a jako poděkování za milou půlhodinku. Oba pěvci rozzářili den seniorům a bylo to vskutku milé, bezprostřední a sympatické setkání. "Jsem rád, že oba umělci s návštěvou DPS hned souhlasili a také že příjezd časově přizpůsobili návštěvě Mnichova," řekl Vavřík. Zbývá dodat, že umělci za vystoupení nežádali žádný honorář, prostě přijeli potěšit seniory, muže i ženy se stříbrem ve vlasech. 

Mgr. Alena Kiedroňová

Foto: autorka

Zdroj: http://www.vrbnopp.cz/cs/informace/zpevaci-potesili-seniory-pisni-i-historkami.html

 

Senioři se hezky pobavili

ImageDomov pro seniory v Mnichově připravil na středu 16. listopadu 2016 příjemnou oslavu pro všechny své obyvatele - Den seniorů. Ten den sem zavítala řada návštěvníků, mezi jinými také děvčátka a kluci z mateřinky na Jesenické.

Den seniorů byl příležitostí pochlubit se dalším úspěchem zdejšího týmu pracovníků. Ti se s vervou pustili do obnovy kašny v zahradě DPS, která byla pod nánosem hlíny. Tu museli lidé vyhrabat, vyvézt a kašnu vyčistit. "Už se těším, až bude jaro a naši obyvatelé si užijí kašnu se vším všudy. Máme tady také příjemné posezení na lavičkách. Už jsem slyšel pochvalu, že to tady je jako na zámku,"uvedl ředitel DPS Mgr. Jan Vavřík.

Mezi seniory přišli ve středu hudebníci, ale také třeba starostka města Květa Kubíčková a místostarostka Ing. Pavla Müllerová. Ty si pro seniory a seniorky připravily příjemný, voňavý i sladký dárkový balík s čaji, sirupy a dalšími potřebami k posezení u lahodného hrníčku a třeba pečiva. Do mnichovského domova zavítaly také členky Levicového klubu žen, které sem docházejí pravidelně, aby si s obyvatelkami a obyvateli domova popovídaly o životě, radostech i strastech podzimu života. Někdy bývá čekání na návštěvu blízkých rodinných příslušníků přece jen dlouhé, navíc někteří senioři už ani nikoho nemají.

Připravujeme pro Vás galerii ze Dne seniorů, která ještě lépe přiblíží atmosféru svátečního středečního dne v Mnichově.

Mgr. Alena Kiedroňová

Titulní foto: Ladislav Olejníček

Zdroj: http://www.vrbnopp.cz/cs/informace/seniori-se-hezky-pobavili.html​

 

Zanechala v lidech příjemný dojem

ImageManželka prezidenta ČR paní Ivana Zemanová navštívila v pátek 4. listopadu 2016 Domov pro seniory v Mnichově. Hovořila se seniory i pracovníky domova. Chviličku pobyla v rozhovoru na pokoji s paní Libuší Chodilovou (na snímku). Paní Zemanová přijela do Moravskoslezského kraje s manželem ve středu v rámci jeho pracovní návštěvy regionu. (ak)

Je to téměř rok, kdy ředitel Domova pro seniory pan Jan Vavřík pozval do Vrbna pod Pradědem první dámu naší země. Paní Ivana Zemanová pozvání přijala, jen termín tehdy nebyl znám. "Velmi mě překvapilo, že na pozvání skutečně nezapomněla a když se jí vyskytla příležitost, skutečně přijela. Paní Zemanová je nesmírně milá, příjemná a krásná žena, je vnímavá a ví, o čem mluví. Návštěva v našem domově pro seniory trvala snad jen půlhodinu, i za tu krátkou chvíli paní Zemanová zanechala v lidech velmi příznivý dojem," řekl ředitel Jan Vavřík.

Manželka prezidenta Miloše Zemana v rámci návštěvy Moravskoslezského kraje navštívila i další zařízení starající se o přívětivý domov lidem, kteří potřebují určitou míru podpory. Zajela například do mobilního hospicu Ondrášek v Ostravě a v Domova pro seniory v Odrách. Tam, stejně jako do Vrbna přivezla dárek, svou knihu Černá kronika, aneb ze soudních síní. 

Paní Zemanová se v mníchovském domově zajímala o historii objektu patřícího řádu boromejek,  překvapena byla projekty, které v letošním roce i pro jiné domovy v zemi připravil právě tým lidí zdejšího DPS. "Líbila se jí virtuální univerzita, naše olympiáda i vůbec první projekt, kdy jsme soutěžili se seniory z jiných domovů, kdo nejdříve zdolá na šlapadlech vzdálenost z Pradědu do Prahy. Už jsem paní Zemanovou mohl informovat, že příští rok ´pojedeme´ až do Paříže," potvrdil Jan Vavřík.

S paní Zemanovou se setkala také starostka města Květa Kubíčková. 

Mgr. Alena Kiedroňová

Zdroj: http://www.vrbnopp.cz/cs/informace/zanechala-v-lidech-prijemny-dojem.html

 

Senioři soupeří ve znalostech

ImageMnichovský Domov pro seniory v pondělí 3. října 2016 otevřel virtuální univerzitu, do níž se zapojily soutěžní týmy z dalších čtyř míst republiky. Prostřednictvím internetu se až do čtvrtka vždy v 10 hodin zahajuje další soutěžní kolo s třiceti otázkami z oborů zeměpis, přírodopis a biologie, naše historie a film a televize. Jde už o třetí akci v tomto roce, která aktivizuje dříve narozené občany k pohybu i tréninku paměti.

Nový projekt Domova pro seniory ve Vrbně pod Pradědem-Mnichově navazuje na úspěšné projekty "Jedeme v tom společně" a "Letní olympijské hry", které byly vyhlášeny i uskutečněny v roce 2016. První dva motivovaly seniory k pohybu a zápolení soutěžních týmů a setkaly se s obrovským ohlasem v celé ČR. V projektu "Jedeme v tom společně" bylo zapojeno hned 23 domovů pro seniory z České republiky, když týmy na rotopedech a šlapadlech soutěžily, který dříve zdolá pomyslnou vzdálenost mezi vrcholem nejvyšší hory Jeseníků Pradědem a hlavním městem Prahou. Na "Letních olympijských hrách" rovněž v roce 2016 hostili Mnichované šest týmů z českých a moravských DPS.

"Nyní je tu první ročník Virtuální univerzity, projektu pro rozvoj kognitivních znalostí klientů z domovů pro seniory. Našim záměrem bylo všem zapojeným zařízením přichystat zábavný vzdělávací týden prostřednictvím živého vysílání YouTube," osvětlil projekt ředitel DPS Mnichov Mgr. Jan Vavřík.

Každý den jsou v 10 hodin na internetu zveřejněny výsledky předešlého dne a zadány úkoly pro nové kolo soutěže. V pátek 7. října ve stejný čas bude vyhlášeno celkové pořadí domovů. Každé družstvo je čtyřčlenné - seniory doplňuje vždy jeden pracovník, například pečovatel, aktivizační pracovník, ředitel zařízení a podobně. Soutěžit přitom mohou pouze senioři. Týmy jsou z Prahy-Chodova, Ostravy - DPS Slunečnice, České Kamenice a Drhovle-Písku a pětici završuje domácí tým z DPS Mnichov.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webu

Zdroj: http://www.vrbnopp.cz/cs/informace/seniori-souperi-ve-znalostech.html