Hygiena

V Dps Vrbno, p. o. pečují uživatelé dle svých možností o osobní čistotu, o čistotu šatstva, obuvi, udržují pořádek na pokojích a sociálních zařízeních, skříních, nočních stolcích apod., stejně jako o pořádek  ve společných prostorách. V případě, že uživatelé tyto činnosti sami už nemohou vykonávat, pomáhá jim pracovník přímé péče.

Uživatelé dle svého zdravotního stavu mohou provádět denní úklid svých pokojů (větrání přikrývek a polštářů, úpravu lůžka, utírání prachu apod.). Úklid pokojů provádí pracovnice úklidu dle individuální domluvy s uživatelem tak, aby nebylo narušeno jeho soukromí a na základě jeho potřeb.

Uživatelé provádějí ranní a večerní hygienu dle své aktuální situace. Uživatelé, kteří se při těchto činnostech neobejdou bez cizí pomoci, pomáhají nebo provádějí hygienickou péči pracovníci přímé péče. K dodržování osobní hygieny patří holení, stříhání, úprava vlasů, manikúra a pedikúra. Muži mají  pro svou potřebu vlastní holicí strojek (výhodou je elektrický holicí strojek), všichni uživatelé sprchový gel, hřeben, šampon na vlasy, toaletní papír, dle potřeby tělové mléko a krém na ošetření obličeje a rukou. Uživatelé mohou využít k péči o vlasy placených služeb kadeřníka a pedikéra, které jim zprostředkuje dle jejich volby hlavní pracovník přímé péče.

Vypracovala: Marie Ohnoutková, hlavní pracovník přímé péče.

Za správnost: Mgr. Jan Vavřík, ředitel organizace; Mgr. Kristína Strouhalová, vedoucí sociální služby.