Hrajeme si vesele i vážně...

ImageTakové pexeso - když se vydaří… Hraje se se speciální sadou karet. Balíček se skládá ze sudého počtu, nejčastěji 64 karet, které tvoří dvojice. Cílem hry je nalézt co nejvíce dvojic. Je zaměřena na paměť a soustředění. Pokud máte to štěstí, dovolí Vám hra zahrát si i další varianty – např. „Jak jsme na tom se slovenštinou…“. Do roku 1993 jsme byli společným státem a v té době nikoho nenapadlo předabovávat filmy a pohádky, protože jsme si rozuměli. A Jak je to dnes? No Sodoma v Gomoře a Gomora v Sodomišti. Ani věřit se nechce, že by člověk až tak pozapomínal základní věci, ne tak ty, které až tak chronicky známé nejsou…

A tak zkuste s námi. Co znamená slovensky TENGURA?,  Co je to VANKÚŠ, SOMÁR, TANIER, CERUZKY, KORČULE, LOPTA, BOCIAN?

Zkuste přeložit do slovenštiny – Lokomotiva, pampeliška, velbloud, meruňka, panenka…    Daří se? Tak klobouk dolů  (SB).

 

 

Když se ujmou semínka

ImagePaní Olinka si do prázdných kořenáčků  zasadila semínka citrusovin – mandarinek, citronů a pomerančů. Protože se domnívala, že „vyleze“ každé druhé nebo i z pěti jedno, dopřála jim jadýrek co hrdlo ráčilo. A ejhle, takřka všechna se ujala. Aby se na sebe nemačkala a správně se vyvíjela, domluvily jsme si - v rámci péče o pokojové rostliny- přesazení sazeniček do vícero kořenáčků. Stávající sazenice jsme vysypaly, opatrně rozpletly kořeny a nestačily se divit. Nejen veselému životnímu ruchu v hlíně – dvě malé dešťovky a dvě nějaké stonohé příšerky, ale také dvojčatům z jednoho jadýrka (není tedy výsostným právem dvojiti se pouze říši živočišné, ale též rostlinné). Vše jsme zdokumentovaly a rostlinky rozesadily do kořenáčků, umístily je do truhlíku a obalu, které jsme nakonec ozdobily mašlí z přírodního materiálu. Výsledek – perfektní (SB).

 

Vrbenské slavnosti v novém kabátě

ImageVrbenské slavnosti se řadu let těší přízni nejen Vrbeňáků, ale také rodáků, kteří se v tyto dny sjíždějí a pořádají slety, sejšny, srazy a setkání, aby probrali, co nového, překvapivého, vzrušujícího či neuvěřitelného jejich rodné město za ten rok prožilo. Spoustu let se odehrávaly v areálu bývalého koupaliště a letos …změna. Spousta lidí si nedokázala představit, jak může vypadat pódium u Pošty nebo u MŠ Jesenická, jak se tam vejde taková spousta lidí, kde budou stánky … no to teda zase bude…švitořilo éterem. I když byly celé oslavy vcucnuty do dvou dní, stálo to za to… Kdyby už nic, tak jen program byl natolik svádivý, že do ulic vytáhl i váhající nad účastí z důvodu nejnepředvídavějšího  počasí za celou dobu. Městské slavnosti nově na ulici Jesenická, byly zdarma a s programem, ve kterém si vybral každý. Páteční úvod patřil dětem – Maxíci rozproudili krev v žilách nejednomu maláčkovi a užili si nejen vystoupení, ale také jiných dětských radostí – nafukovací balónky, cukrová vata, ledová tříšť či turecký med, pendrek… prý drahé, konstatovali někteří… No, pokud se ovšem poté vydaly děti s rodiči směrem k lunaparku, tak teprve tady zažily rodiče ten pravý peněženkový fičák.

Svými dojemnými písněmi, svou energií a celou svou osobností zklidnil infarktovou srdeční frekvenci z lunaparku vracejících se lidiček  - nepřekonatelný, nenapodobitelný, nezapomenutelný a zkrátka jednečný pan Vašo Patejdl.

V sobotu začínal program pásmem pro seniory - vystoupením  hudební skupiny Black Band, kterou většina seniorů zná z televizní stanice „Šlágr“, takže si s nimi  nejen zatančili pěkně od podlahy, ale také zazpívali pěkně od plic. Odpoledne se předvedla svým osobitým hlasem Petra Černocká, v podvečer brnkl do svých strun Janek Ledecký. Jako zlatý hřeb večera rozdováděla natěšené a spokojené publikum skupina Arakain. Svůj vlastní hlasový fond mohl vyzkoušet každý na „Karaoke párty“… Občerstvení bylo ve všech směrech dostatek, dobré nálady nadstatek a radosti z příjemně prožitých chvil přehršle… Tak to se teda fakt povedlo a těšíme se na další ročník a děkujeme (SB, ZC, VT).

 

Návštěva výstavy prací žáků ZUŠ, výtvarný obor - Vrbno

ImageKouknete-li předem, zadem, oknem nebo dveřmi – ščakot. Ne májový deštíček či zahradnický déšť, ne tak máji příkladné  mžení… prostě – ščakot. Ale i kdyby čerti na koze jezdili a vodou nás polili, neodradili nás od návštěvy Střechy, kde se konala výstava prací dětí ZUŠ v Bruntále, pobočky ve Vrbně pod Pradědem – obor výtvarná činnost.

Keramika, prostorová tvorba, kresba, malba, grafika… Zachycení reálného světa i zpracování světa iluzí. Hra s barvou i tóny, zpracování vjemů a pocitů, či pouhé mazlení se s barvou… Kresba různými materiály a jejich vzájemné prolínání, zpracování jednoho tématu různými technikami i úhlem pohledu. Vše bylo zastoupeno. Každý z nás je jedinečná a neopakovatelná osobnost.

Jestliže se nám něco líbí nebo nelíbí (váza, strom, člověk, …), řekneme, že je to krásné nebo nehezké – subjektivně tomu přisuzujeme estetickou hodnotu => krása totiž není neměnnou vlastností objektu, ale je výsledkem estetického vnímání a hodnocení posuzovatele. A jestliže tento svůj vjem pojmenujeme, vytváříme estetický soud, který  je rovněž subjektivní, vyvíjí se a mění. Výtvarná kultura nám zprostředkovává vztahy mezi člověkem, životem a uměním. Vždy nás o něco obohatí a tato výstava prací nebyla výjimkou (ZC, SB).

 

Práce na zahradě

ImageAť si chladní hoši Pankrác, Servác, Bonifác i s promáčenou Žofkou řádí po horách jak partyzánská skupina „Moroženoje  kapli“, vypěstované i nakoupené sazenice okrasných květin úpěnlivě oznámily poslední možnost zasazení do hlíny, jinak hynou smrtí.

A tak se nedalo nic dělat. Začali jsme číhat, aby nám neunikla z mokrých chvilek ta „nejsušší“ a následně vyrazili na zahradu, postarat o záhony, pokud ještě byly rostlinky schopné resuscitace. Do truhlíků jsme nasadili převislé petunie, starček přímořský, okrasné zelí, afrikány… , do závěsných košů jsme dali rovněž petunii převislou a lobelku převislou. Do okrasných váz jsme vsadili květináče s krasulí a přisadili okrasnou kopřivu, starček, petunii a afrikán. Práci dalo také osázení a osetí záhonu podél budovy, které prozatím není dokončeno, jen buclaté trsy levandule dávají tušit bohatost květů.  (VT, SB)

 

Vzácná návštěva stálice naší populární hudby, 09. 05. 2019

ImageDne 9. května jsme v našem domově přivítali stálici naší populární hudby, která, ač je to k nevíře, zpívá už přes 70 let. Málo kdo by věřil, že začínala jako operetní a muzikálová zpěvačka v Bratislavě a později v Hudebním divadle v Karlíně a teprve potom se vrhla do víru populární hudby. Přesto, že natočila řadu sólových písní, nám všem utkvěla především jako partnerka Milana Chladila v celé řadě nezapomenutelných duetů. Ano, navštívila nás paní Yvetta Simonová, aby nám nejen zazpívala, ale také se podělila o střípky ze svého bohatého života. Poprvé se provdala za manažera Lucerny Františka Spurného. Víte, že příjmení Spurná jí na Simonová změnil Jan Werich? Její jediný syn, 69 letý Tomáš Spurný je ředitelem divadla U Hasičů.  

Jejími dalšími životními partnery byli např. hudební skladatel Jaromír Vomáčka nebo dirigent Karel Vlach. Za svůj život nazpívala přes 500 písní, včetně dvou písní  do českého filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Je stále umělecky aktivní a doposud veřejně vystupuje. Štíhlá, noblesní dáma, v sáčku z dílny Osmana Lafitty, nám svou přirozeností, laskavostí, krásným příkladem přístupu k životu a samozřejmě písněmi a vzpomínáním připravila nezapomenutelné odpoledne. Toho  se zúčastnili nejen senioři našeho domova, ale také členky LKŽ a ZOZP, které s námi spolupracují. Dne 28. října 2017 převzala z rukou českého prezidenta pana Miloše Zemana medaili Za zásluhy (SB).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 

Májová veselice 

ImageV neděli 28. dubna jsme se ve Střeše zúčastnili akce s názvem „Májová veselice“, na kterou nás pozvaly členky „LKŽ“ (Levicový klub žen).

Tradice říká, že v předvečer 1. května se vypravují mladí muži a chlapci do lesa, aby tam usekli co nejvyšší stromek a udělali z něj do rána májku, tradiční symbol jara. Smrček, jedličku, nebo borovici pak oklestí a špičku ozdobí věnci, kvítím, pestrými stužkami, pentlemi a fáborky. Bývalo často prestižní věcí, aby máj na návsi byl vyšší, než měli v sousedních obcích. Někdy měl v koruně velký věnec z chvojí a místní chlapci pořádali soutěž, kdo se odváží vylézt k němu a přinést z věnce stuhu. Je pravdou, že letos se do vlastní unfair soutěže – kdo skolí nejvyšší stromy – zapojili také  kůrovci spolu s vichřicí -  a bylo takřka vymalováno… Ale vraťme se k tradicím.

Mládenci pak celou noc museli májku bedlivě hlídat, protože chlapci ze sousední obce se pokoušeli věnec z máje pod rouškou tmy ukrást, což by přineslo hanbu celé vsi po celý příští rok.

Kromě těchto obecních májů, které se stavějí na návsi, vztyčují někdy ještě dnes mládenci menší májky – vyzdobené břízky – před domy svých dívek.

Nejstarší známý doklad o stavění máje je z roku 1422, kdy za postavení máje dostal hoch odměnu, a to ruku děvčete.

Chodníčky lásky prozradily, co mělo zůstat utajeno… Prvního května nad ránem bylo zvykem – v některých krajích - vysypávat chodníčky lásky. Pěšinky z písku, vápna, pilin, otrub nebo kukuřičného šustí, spojily domy zamilovaných dvojic. Mnohdy tak vyšlo najevo, co mělo některým očím zůstat utajeno a bylo pěkně „veselo".

Bývalo také zvykem, že první květnovou neděli obcházeli chlapci s májkou jednotlivá stavení a děvčata jim dávala dárečky. Pak se všichni sešli na návsi nebo v hostinci a májová veselice, které se kdysi říkalo Kytka, mohla začít. Nám k poslechu i tanci hrálo rýmařovské „Duo akord“ a musíme říci, že výborně. Písně plné něhy a lásky nám připomněly, že při této příležitosti se mnozí milenci také zastaví pod rozkvetlou třešní nebo břízou, protože, jak praví lidová moudrost, dívka na prvního máje nepolíbená do roka uschne. Májové oslavy však nebyly jen záležitostí vesnice, ale pronikly i do měst. Známé jsou například tradiční jarní studentské slavnosti – majálesy (SB).

 

Přihlášené organizace čtvrtého ročníku Jedeme v tom společně 4, ročník 2019

Image

Pan Štefan na hokeji, 26. 02. 2019

Pan Štefan navštívil 26. 02. 2019 hokejový zápas A-týmu HC Olomouc. Splnil si tak své přání díky projektu Ježíškova vnoučata, děkujeme!

Záštita projektu Jedeme v tom společně 4 od manželky prezidenta republiky, 21. 02. 2019

Image

Záštita projektu Jedeme v tom společně 4 od prof. Ing. Iva Vondráka, CSc., 25. 1. 2019

Image

 

Firma Xeronia z Olomouce se stala hlavním partnerem v soutěži Jedeme v tom společně 4 aneb Jedeme na Jadran, děkujeme!

Poděkování Ježískovým vnoučatům, 09. 01. 2019

ImageDovolujeme si velmi poděkovat všem Ježíškovým vnoučatům roku 2018. Zároveň děkujeme dalším dobrovolníkům a dárcům, kteří si nepřáli být uvedeni. Děkujeme také skupině dobrovolníků na FB, která darovala našim uživatelům (pánům) holící sady! Jsme rádi, že vás máme! Dps Vrbno, p. o.                                                                                                                        Naše vnoučata

Romana Doubravská, Petr Panták, Lenka TITZOVÁ, Eva I’Farrell, Olga Andělová, Simona Bárová, Lucie Bartelová, Monika Bartusková, Adéla Bebrová, Klára Berkovcová, Jan Bernášek, Martina Bernatová, Lenka Bordovská, Alena Brichtová, Daniela Brissaková, Kateřina Brožová, Renata Brussmanová, Melisa Bučan, Michal Bugos, Alena Buráňová, Barbora Byzovová, Alena Coufalová, Vladislava Czisarzová, Mon Czudková,Tereza Čechová, Kateřina Čenovská, Jana Černá, Olga Červinková, Lucie Dokulilová, Simona Drašarová, Kateřina Dufková, Andrea Duchaň, Jana Dvořáková, Petra Dvořáková, Tereza Elznicová, Michaela Fidlerová, Lucie Fiřtová, Jana Fligrová, Iveta Floriánová, Miroslava Gabrielová, Hana Genzová,Veronika Grulichová, Daniela Hálová, Lucie Hanzalíková, Barbora Hatašová, Vanesa Havláková, Pavla Hejná, Petra Helebrantová, Kamila Heryánová, Kateřina Hrabalová, Lenka Hráčková Sudniková, Renata Hrdličková, Helena Hubálková, Květoslava Chourová, Zuzana Chrdlová, Pavlína Inemanová, Jana Jamrichová, Monika Jansová, Broňka Jeřabková, Tomáš Ježíšek, Dominika Jiříková, Renáta Juračková, Jan Juříček, Anna Kadlecová, Milan Kalina, Zuzana Kanská, Rudolf Kanský, Dáša Kapečková, Petra Kapustová, Klára Kárníková, Petra Kavanová, Simona Klattová, Michaela Kmochová, Ivana Knytlová, Markéta Kočová, Denisa Koderlová, Vendula Komárková, Iveta Kordíková, Kateřina Kořanová, Josef Košátko, Marie Koubová, Martina Koudelková, Johana Kovačičová, Naďa Koželuhová, Lenka Králíková Jakova, Jana Krbcová, Šárka Krejbichová, Zuzana Krejzová, Nikola Krobotová, Alžběta Kubátová, Jaroslava Kubíčková, Monika Kubincová, Pavla Kudrnová, Michaela Kucharčíková, Michaela Kupcová, Dita Laifrová, Tereza Lapková, Lucie Latečková, Alena Lauter, Veronika Lebišová, Veronika Lexová, Jana Lieder, Naďa a Milan Loosovi, Lenka Lujková, Lukáš Lukáš, Lea Luxemburgová, Aneta a Roman Machač, Ilona Malafová, Karolina Manka, Vendula Margaretis Rechová, Iva Martinkova, Kateřina Melčová, Pavlína Melichová, Anna Michlová, Pavla Mňuková, Helena Musilová,Jaroslava Navrátilová, Markéta Nedbálek, Alice Nejmanová, Lucie Němcová, Jana Nová, Michal Novák, Lucie Nováková, Veronika Nováková, Vendula Oberleutnerová, Petra Olšanská, Dušan Palička, Kateřina Paličková, Petra Palivcová, Naděžda Paňáková, Helena Pechová, Eva Petráková, Zuzana Petrů, Tomáš Petruška, Eliška Petříková, Kamila Pilopová, Kateřina Poláková, Lucie Popková, Jiřina Poustecká, Veronika Pundová, Ondřej Pupín, Martina Regnerová, Sára Rovenská, Jana Rozsypálková, Petra Rýcová, Janka Ryšánek Schmiedtova, Alexandra Skokanová, Marta Slaninková, Alena Slončíková, Michaela Sochorová, Jakub Sochup, Marie Spurná, Maria Stankova, Lucie Stejskalová, Petra Stružinská, Tereza Sušková, Lucie Světlíková, Hana Svobodová, Lucie Svozilová, Michaela Šálková, Martina Šallyová, Nikola Šebková, Darina Šenfeldová, Olga Šerhaklová, Hana Škárová, Markéta Škrabalová, Karla Šlamborová, Nikol Šmakalová, Hana Špačková, Jitka Šťastná, Jana Štecová, Antonín Štefánek, Hana Štechová, Michaela Štensová, Aneta Štěpánková, Klára Šustrová, Jaroslav Tater, Jana Telerová, Dominika Teuberová, Michaela Tisoňová, Jiří Titz, Gabriela Trejbalová, Tereza Tůmová, Lucie Tužová, Klára Uherová, Nikol Uhrinová, Eva Uřičářová, Jana Václavíková, Jana Vaďurová, Marcela Varinská, Dáša Vašíčková, Dagmar Velebová, Petr Vencovský, Ivana Veselá, Zuzana Viceníková, Eliška Videnská, Kateřina Vinšová, Michaela Vlčková, Veronika Vlčková, Barbora Vojtová, Hana Volfová, Martina Vostoupalová, Ivana Votavová, Petra Vráblíková, Petra Vyčítalová, Denisa Vydrová, Kateřina Vyhlídalová, Kristýna Weiserová, Petra Wohlmuthová, Martin Zábranský, Martina Zahradníková, Hana Zárubová, Helena Žilová, Denní stacionář Kristián, Hotel Cementář, spol.s r.o., Kik Textilien - Non-Food, parta z Native PR s.r.o. Native PR, s.r.o. rodina Broschová, zaměstnanci Sumitomo Jihlava a mnoho dalších. Děkujeme

 

Za jedenáct měsíců jsou tu zpět, 20. 12. 2018

ImageNa Nový rok, kde kdo je trop… chtělo by se mi upravit známou pranostiku – při zpětném pohledu na několika měsíční martýrium vánočního běsnění.  Už od října nás lákaly obchodní řetězce na předvánoční slevy, novinky, netradiční eurochobotinky a jiné sprosté obrázkovinky. Od listopadu zněly koledy i z veřejných záchodků, ač každý správný křesťan ví, že koledy se mají zpívat až o Štědrém dnu – na oslavu narození Ježíše Krista, v čase adventním mají znít roráty (ty zavedl už Karel IV.) – zpěvy vyjadřující očekávání a přípravy na tuto sváteční událost. Christmasové anglické nápěvy osobně nemusím – jednak nemám krb s komínem a jednak nevlastním stáj pro soby. Já miluju jezulátko a vůni jehličí – tedy toho pravého, ne sprejového, kterým můžete dokonat hrůzu toho umělohmotného. A přidáte-li světýlka od Chuana – je atmosféra dokonalá. Ještě teď slyším jak láká „Sluší, sluší  pro ctromeček…“.  Při pohledu na skvělou čínskou soustavu drátků si nejsem jista, že bych na Štědrý den nevřískala „Hoří, hoří náš domeček“…

Se zkracujícími se dny se prodlužují pobyty v nákupních střediscích a před monitory PC – nakupují se dárky, speciální potravinářské ingredience i potřeby na vánoční aranžmá. Vozíky v obchodech se vrší potravinami, které nemůžeme zkonzumovat, ani kdyby se přes náš byt přehnalo imigrační tsunami. Mezi tím se peče, uklízí, vytváří, zdobí, nestíhá se a klokotá adrenalin. Spěch i stres jde ruku v ruce s únavou a nepozorností, a od nich už je jen krůček k nehodám. Dědeček si zlomí nohu na naleštěné podlaze, Karlíček propálí novou sedačku při tajné zkoušce pyrotechniky, jezevčík poblinká vyčištěný koberec, babičce bouchne v kuchyni tlakáč, manžel sežere půl cukroví a odmítá zabít kapra… Uondané, umorousané a nastolicované jsme teprve v tuto chvíli ochotny přijmout fakt, že 24. přichází Ježíšek a ne hygiena s Polreichem… Za oknem tančí vločka s vločkou, v jídelně docinkávají příbory, z pokoje se ozývá tajemné zvonění zvonečku…  A pak, jen jak mávnutím proutku, je po všem. Nákupní horečky ukončeny, kostičky z krků vytaženy, žlučníkové záchvaty utlumeny, členové rodiny po půlnoční mši nalezeny, osobní váhy zatraceny, novoroční předsevzetí sesumírována a z Nového roku vkročení do nového roku připraveno…

Musíme přiznat, že letos se stres nevyhnul ani našemu zařízení, i když se jednalo o stres veskrze kladný. Nabalit přes 350 dárků pro naše seniory, které získali prostřednictvím projektu „Ježíškova vnoučata“ byl dobrý zápřah. A že si je naši senioři opravdu zasloužili, bylo na bíledni. V rámci aktivizace napekli a nazdobili cukroví, vyrobili přáníčka, podíleli se na vánoční výzdobě. Sami napekli perníčky, které si mohli – v rámci vánočních trhů ve Vrbně – návštěvníci osobně nazdobit. Přivítali u nás děti z MŠ Ve Svahu i z Jesenické. Kulturní program si pro nás připravily děti z DD. Zúčastnili se řady akcí spojených s vánoční tématikou – jen namátkou - rozsvěcení vánočního stromu, mikulášské nadílky, vánočních trhů… Vánoce u nás, tak jako v mnoha rodinách, skončí na Tři krále. Přesto, že symbol „K+M+B+“ bývá často prezentován jako zkratky jmen Kašpar, Melichar a Baltazar, pravdou je, že je zkratkou názvu „Christus mansionem benedicat“, latinského ekvivalentu „Ať Kristus požehná tomuto příbytku po celý rok“. Proto se za třetí křížek píše letopočet. Pro nás se však tato zkratka stala také dobrou mnemotechnickou pomůckou. Když odcházíme z domu, tak mrknem a ujistíme se, máme-li K-líče, M-obil a B-rýle...

… a tak – ať i vy, vážení, vkročíte z vašeho požehnaného domu do toho nového roku  šťastnou nohou. A slovy svého oblíbeného Zdenka Galušky  vám přeji…“ ať ve vašich knihách života máte pro tento rok zaznamenané, že ste nejenom spravedliví ke všeckým, ale aj pracovití, přísní ke zlému, ochotni k pomoci, a třebaže chudobní v majetku, ale bohatí v humoru…protože tací ludé by měli mezi náma ještě dlúho ostávat…  “ Krásný rok, přátelé.

 Sylva Bučková, DpS Vrbno

 

Byli jsme na Jarmarku, 01. 12. 2018

Ani my jsme nechtěli sedět "doma za pecí", ale chtěli jsme dát ruku k dílu při organizaci akce Vrbenské vánoce. Proto je na místě poděkovat paní Simoně Adamové, Martině Kubíkové, Věře Tomanové a Zuzaně Caránkové za výzdobu Ježíškovy dílny, která byla po dobu akce Vrbenské vánoce k dispozici veřejnosti. Děvčata nachystala také tvorbu přáníček, které si mohly vyzkoušet i děti z dětského domova, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme. Zároveň si děti mohly nazdobit perníčky, které pro ně děvčata napekla.

 

Náš "retro" Den otevřených dveří, 20. 09. 2018

ImageDne 20. 09. 2018 proběhl na našem Domově pro seniory, Vrbno, p. o. tradiční Den otevřených dveří – Den seniorů za účasti řady hostů. Přivítali jsme u nás paní starostku města paní Květu Kubíčkovou či zástupce domovů z Bruntálu i Krnova. Náš retro svátek okořenili také účinkující z řad dětí z MŠ Jesenická Vrbno pod Pradědem, zpěvák Kamil Kováč, kapela Řebřiňák či Pavel Elvis Pavlovský z Krnova.

Tímto dnem jsme rádi zrekapitulovali naši práci. Zájem o naše zařízení z řad lidí z Vrbna pod Pradědem a okolí narůstá. V roce 2015 byl zájem seniorů z Vrbna a okolí cca 11 %, dnes je v řadách našich uživatelů téměř 75 % seniorů z naší oblasti. Letos jsme také získali první místo v soutěží Dobrá duše pro rok 2018 za přístup k našim uživatelům a motivaci dalších 60 organizací z České a Slovenské republiky k aktivizaci, což jasně dokazuje, že zlepšujeme péči o naše uživatele a tím motivujeme i ostatní. V letošním ročníku Jedeme v tom společně 3 jsme posadili do sedel 701 závodníků.

Od 1. 10. tohoto roku rozjíždíme druhý ročník projektu Virtuální univerzita, kdy zapojujeme do on-line vědomostní soutěže 20 organizací.

ImageVíme, že cesta je složitá. Skvěle to doplňuje Lev Nikolajevič Tolstoj řekl: Člověk přece musí něco chtít, musí mít před sebou nějakou cestu, o které ví, kam vede. A když věří, že je správná, má po ní jít a třeba i zakopávat o kameny. Já osobně přeji všem, abychom těch kamenů měli pod nohama co nejméně.

Naši akci bychom nedokázali realizovat bez sponzorů.

Děkujeme zejména Ing. Petru Grossovi, panu Petru Sukovi – Odetka, panu Pavlu Kamenskému, Pradědskému lesnímu závodu, panu Žalákovi – Pstruhařství, paní J. Jägermannové, panu Milanu Jelínkovi, panu Čudovskému a panu Čermákovi, panu Janu Večeřovi, panu Fajtlovi, paní Kalincové, firmě ATQ, panu Petru Zmydlochovi – PZ stav, panu Fitzovi, panu Sivulkovi, firmě Violka Jana Palyzy a mnoha dalším.

Za Dps Vrbno Mgr. Jan Vavřík, ředitel organizace

 

Podzim

„Ptáky už néni čut. Zobáky jim sklaply jak víka na bečkách s kvasem, muchy sú ošťarné jak sviňa a na dvorku akorát ščakot…“

Možná tak nějak by příchod podzimu na milovaném Slovácku popsal stařeček Pagáč.

A ono opravdu. Všimli jste si, jak příroda ztichla? Ptáci už nemají důvod trilkovat a cvrlikat, protože samečci už nevábí samičky pod svá svalnatá křídla, samičky už nesvolávají nejsilnější samečky k hrátkám. Už se nedohadují o stavbě hnízda, ani nepeskují své potomky za to, že vykukují z hnízda, sotva jim narostla první tři brka, a ani se nesvolávají na last minute lety na jih… Noci se prodlužují, dny zkracují a rána jsou chladná a chladnější a jinak voní. Sluníčko sice ještě dokáže paprskem proměnit jinovatku v rosu a každou z nich roztančit v démantových barvách duhy, aby je pak navléklo na pavučinky babího léta a podtrhlo jimi krásu, kterou podzim oplývá, ale jeho síla léta je ta tam.

Listům odebírá chlorofyl, aby odkryly své barvy, které jim do vínku dalo již jaro, ale jen malíř čas obarví stromy červeně, žlutě, oranžově i zlatě, rozehrává škálu odstínů a tónů, kterou vám nenamíchá žádná malířská firma. Naposledy ševelí koruny stromů svými listy ve vánku a pyšní se a dmou svou krásou. Aby pak s pokorou poděkovaly jednomu každému za přízeň a pomoc, kterou jí věnovaly. Za ochranu pylu na bliznách květů, poskytnutí stínu před spalujícím sluncem rozvíjejícím se plodům, až po vytvoření úkrytu ptačím hnízdům. A pak je pomalounku, pomalu pouští do náruče matky země. A než je ona přijme, dovolí lidské chásce brouzdat se šustícím listím ztichlou přírodou a nabádá ji ke klidu, smíření a bilancování - po sklizni na polích, v sadech i zahrádkách, po neustálém klokotu dlouhých dní…

Podzim má v sobě něco posvátného, budí důstojnost i sentiment, respekt i uznání za pokoru, se kterou se odevzdává zimě.  

Plížící se mlhy a nízká oblačnost vskutku dávají tušit, že tam někde nahoře už se čechrají peřiny pro zimní spánek. Vyklepávají se z nich poslední kapky a pěchují se kuklami vloček, aby, až přijde čas, z nich vylétly sněžné krásky a pokryly přírodu bílou peřinou.

Příroda je moudrá a ví, že nastává čas odpočinku, že vykonala vše, co bylo v jejích silách a že si zaslouží spočnout a nabrat sil, aby pak na jaře znovu rozjela kolotoč žití.

Jen člověk si myslí, že je pánem všehomíry, že bez něj by to nešlo, nebylo, skončilo. Ale i my jsme jen součástí přírody. A tak vězte, že v neděli, 23. září ve 3 hodiny, 54.minutě a 41. vteřině k nám přišel podzim. Zmírněte a dopřejte si třeba jen procházky ztichlou krajinou nebo večery při svíčkách s rodinou … Naplní vám duši energií a láskou. Krásný podzim, človíčkové.

Za Dps Vrbno, p. o. Sylva Bučková

 

Schválení projektu Nadací Agel, 28. 07. 2018

Děkujeme Nadaci Agel za schválení projektu na nové kompenzační pomůcky pro naše uživatele!

Image

 

Ocenění "Dobrá duše" putuje letos i k nám! 13. 06. 2018

ImagePraha 13. června 2018 – Letos se v Klášteře minoritů svatého Jakuba konal již šestý ročník projektu Dobrá duše, který oceňuje dobrovolníky seniorského věku, za jejich obětavou péči a nezištnou dobrovolnickou činnost. Tentokrát byli oceněni dobrovolníci z Prahy, Plzně a Bystřan. Kategorii institucí ovládl Domov pro seniory Vrbno.
Činnost dobrovolníků v zařízeních sociálních služeb je nedocenitelná! Čas, který dobrovolníci seniorům věnují a volnočasové aktivity, jež pro ně připravují, pomáhají seniorům trávit volný čas příjemným a plnohodnotným způsobem. Letos se proto konal již šestý ročník projektu Dobrá duše, jehož posláním je oceňovat obětavé dobrovolníky i dobrovolnické instituce za jejich přínos. Slavnostním vyhlášením tradičně provázeli moderátoři Aleš Cibulka a Vladimír Hron a role patronky se již třetím rokem ujala bývalá Miss World, Taťána Gregor Brzobohatá.
Odborná porota, složená z partnerů projektu, společnosti HARTMANN-RICO a.s., Ministerstva práce a sociálních věcí, Asociace poskytovatelů sociálních služeb a Gerontologického centra, letos neměla jednoduché rozhodování, když musela mezi desítkami dobrovolnických příběhů vybrat jen tři vítězné. Nakonec ale přece jen nejvíce oslovil příběh Vlasty Komínkové z Bystřan, Jarmily Roubíčkové z Prahy a Jaroslavy Mossóczyové z Plzně. 
Vlasta Komínková se v rámci Domova důchodců Bystřany věnuje dobrovolnictví již čtyři roky. Organizuje společné chvíle klientek domova s dětmi z Mateřské školky, které s klienty čtou pohádky a věnují se dalším aktivitám. Výsledkem její činnosti je, že bývalí předškoláci mají k seniorům z domova pěkný vztah i poté, co nastoupí na základní školu. Děti tak za seniory nadále docházejí v rámci školní družiny. „Paní Komínková je takové sluníčko. Vidíme ji vždy usměvavou, plnou životního elánu a optimismu. A i když jí nevidíme, slyšíme její bujarý smích,“ řekla o první oceněné Dobré duši Miroslava Barešová, ředitelka domova v Bystřanech. 
Další ocenění zůstalo v Praze. Těšit se z něho mohla Jarmila Roubíčková, která letos slaví své kulaté životní jubileum, začínající číslovkou „9“. Dobrovolnictví se věnuje již neuvěřitelných 20 let a v posledních letech se z její činnosti těší převážně klienti Židovské obce v Praze. Za zmínku přitom stojí, že většina klientů, jimž Jarmila Roubíčková pomáhá, je věkově podstatně mladší, než ona. „Pokud chce někdo potkat noblesu s optimismem a nevtíravým humorem v jedné osobě, měl by se potkat s paní Roubíčkovou,“ prohlásila o další Dobré duši Jana Wichsová z Židovské obce v Praze. 
Trojlístek oceněných pak uzavřela Jaroslava Mossóczyová z Městské charity Plzeň. I ta má už za svou dobrovolnickou éru, která začala v roce 1989, na svém kontě řadu obdivuhodných dobrovolnických počinů. Činnost paní Mossóczyové se zaměřuje především na osoby s tělesným handicapem, upoutané na invalidní vozík. „Společně s námi také iniciovala a podílela se na vzniku projektu Osobní asistence pro vozíčkáře,“ uvedla Anna Srbová z Městské charity Plzeň. 

ImageV kategorii institucí pak odbornou porotu nejvíce zaujal Domov pro seniory Vrbno. Ten již třetím rokem pořádá pro dobrovolníky a seniory rozsáhlý aktivizační projekt s názvem „Jedeme v tom společně“. V rámci této akce senioři šlapou na rotopedech či šlapadlech a počítají si ujetou vzdálenost prostřednictvím speciální aplikace. Zakladatelem a duchovním otcem této aktivizační akce je ředitel domova, Jan Vavřík. „Odbornou porotu velmi zaujala hlavní myšlenka projektu, který se snaží zajímavým způsobem motivovat seniory k pohybové aktivitě, která je pro ně velmi důležitá. Zkrátka se jedná o nesmírně originální počin, který si rozhodně zasloužil naše plné uznání,“ vysvětluje ocenění pro DpS Vrbno Andrea Pissingerová ze společnosti HARTMANN-RICO a.s.

Ocenění za naši organizaci převzala v Praze paní místostarostka Ing. Pavla Müllerová, fotografie: Lenka Foltýnová.

Více o projektu: ZDE

 

PODPORA NAŠEHO PROJEKTU OD VÝBORU DOBRÉ VŮLE - NADACE OLGY HAVLOVÉ, 3. 4. 2018

Děkujeme ze srdce Výboru dobré vůle za podporu našeho projektu ve výši 30.000 Kč. Díky tomuto projektu můžeme naplno rozjet reminiscenci. Děkujeme!

Image

 

Cimbálová muzika Rochus, 3. 3. 2018

ImageV sobotu 3. března 2018 nás poctila svou návštěvou cimbálová muzika Rochus ze Zlatých Hor. Sluníčko svítilo ten den na celý gezichte, rozverně se válelo po blankytné obloze a pozorovalo přírodu. Ta se předváděla v hermelínovém plášti posetém třpytivými mrazivými démanty, které navíc sluníčko svými paprsky roztáčelo do barev duhy. I krtkům, kteří neochvějně vykukovali ze svých hromádek, se tou krásou ježila sametová kůžička a rosila malá očka, která vykukovala zpod kožního záhybu.

I lidé se přes zmrzlé buňky snažili vyloudit úsměv a nabrat co nejvíce vitamínu D; a ti odvážní se pustili i do sportování. Pravda, na rogalu či závěsném padáku by to, při -20 stupních Celsia, nebylo asi ideální, ale na brouzdání přírodou a sjíždění z kopce na ski - do baru s grogem (s 5ima rumama, ja?), to šlo…

Větrné proudy stále hrály badminton s orthomyxoviry, chřipka v našich končinách narostla do epidemických rozměrů, ale valná většina našich uživatelů se držela a těšila se na kulturní zážitek.

Muzikanti ve valašských krojích ze Zlatých Hor nám svými písněmi a virtuózní hrou na housle, kontrabas a především cimbál představili místa, kde jsou lidové tradice a zvyky stále živé. Že dobrá muzika stmeluje a spojuje nejen hudební fajnšmekry, ale také generace a různé profese, je Rochus živým příkladem.

ImagePrimáška, paní Ing. Marie Kalendová (housle, zpěv), je ekonom. Její manžel, pan František Kalenda, je geolog (úžasný zpěv, basa), na cimbál hrál a božsky zpíval novopečený lékař Mojmír Račanský, na housle hrála studentka vysoké školy zdravotní Kateřina Bártová a v neposlední řadě na housle hrál a zpíval ing. Jan Beran, z našeho Vrbníčka.  

Mládí se tu snoubilo se zralým věkem, moudrost a zkušenost s dravým a hravým entuziasmem. Ve výsledku to pak byl nepřenosný zážitek. Z lidové hudební pokladnice zazněly ty nejznámější a nejlíbeznější písně Valašska, moravského Slovácka i Slovenska.  Nejen, že jsme si všichni zazpívali, ale nejednomu z nás tyto písně a podmanivá hudba podtržena cimbálem a zvučnými, zejména mužskými hlasy, vháněly do očí slzy dojetí a pokory nad lidským umem našich předků a jejich následovníků. Zazpívali jsme si, zavzpomínali, zatančili i zacifrovali. Hlasivky sice vibrovaly ještě dva dny, ale stálo to za to. My se již nyní těšíme na další setkání. Ještě jednou děkujeme, přátelé. (SB)

 

Senioři v silničním provozu, beseda s PČR, březen 2018

To, že naše populace pomalu, ale jistě stárne, je neoddiskutovatelným faktem. Zajištění mobility ve stáří znamená být schopen účastnit se společenských aktivit a podílet se na životě společnosti. A protože i starší lidé jsou účastníky silničního provozu - ať už jako řidiči nebo cyklisté či chodci,  je potřeba dodržovat všechny zásady bezpečného pohybu na komunikaci.

A jelikož se pomalu, ale jistě blíží jaro, tak se i naši senioři vydají na vycházky, procházky, akce ve městě, návštěvy apod. Proto jsme pozvali na besedu příslušníky Policie ČR, aby nám osvěžili paměť a připomněli základní pravidla a novinky v oblasti pohybu na komunikacích ve městě i mimo něj. Hovořili jsme sice i o řidičích, cyklistech a vozíčkářích, přesto jsme nejvíce času věnovali chodcům.  

A tak si s námi  můžete zopakovat to, co jsme se z velmi zajímavého povídání a diskutování dozvěděli:  

Desatero pro chodce:

 1. Po chodníku choďte po pravé straně.
 2. Po silnici choďte vždy po levé straně co nejvíce u kraje.
 3. Chodec je součástí silničního provozu stejně jako řidič auta.
 4. Chodec přechází silnici jen na místech k tomu označených.
 5. Pokud přechází mimo vyznačený přechod, přechází kolmo a co nejrychleji, tam, kde má dobrý rozhled.
 6. Než přejde chodec silnici, rozhlédne se nejdříve vlevo, pak vpravo, dobré je zaposlouchat se, zda nepřijíždí vozidlo, přestože ho nevidíme – takto chodec činí i na přechodu, kde svítí zelené světlo pro chodce.
 7. Chodec je lépe vidět v pestrém oblečení s reflexními prvky či doplňky.
 8. Okraje vozovky nejsou určené pro hru.
 9. Chodec by měl být ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu.
 10. Nejzákladnější podmínkou bezpečnosti je vidět a být viděn.

Za velmi plodné povídání – nejen o bezpečnosti na komunikacích, ale také o násilí na seniorech, včetně toho domácího, za propagační materiály a kontakty děkujeme podpraporčíkovi Robertu Valentovi a praporčíkovi Michalu Tomanovi. Za pravidelnou spolupráci, za účast na našich akcích, za besedy a ochotu vyjít nám kdykoli vstříc, patří velké poděkování npor. Jiřímu Janákovi. Těšíme se na další spolupráci. (SB)

 

Záštita první dámy, paní Ivany Zemanové, 1. 3. 2018

záštita IZ.pdf (522kb)

Český rozhlas Pardubice o našem projektu Jedeme v tom společně 3, 26. 2. 2018

Úspěšná akce je zpátky. Po loňském výšlapu do Paříže tentokrát zájemci z domovů pro seniory vyrazí na takovou domácí trasu. Díky projektu Jedeme v tom společně symbolicky objedou Česko a Slovensko (ČRo, Pardubice) . Odkaz na rozhovor a celý článek: ZDE.

 

Záštita projektu Jedeme v tom společně 3 od prof. Ing. Iva Vondráka, CSc., 26. 2. 2018

záštita prof. Vondráka.pdf (1,00Mb)

Přihlášení do soutěže Jedeme v tom společně 3, stav k 1. 3. 2018

Do letošního ročníku projektu Jedeme v tom společně 3 aneb Po vlastech československých se přihlásilo kromě Vrbna pod Pradědem ještě dalších 59 statečných týmů. Děkujeme!

Image

K dnešnímu datu jsou přihlášena níže uvedená družstva

1                   Domov pro seniory Vrbno, p. o.

2                   Domov pro seniory Kaplice

3                   Domov pro seniory Světlo v Drhovli

4                   Domov pro seniory Červenka

5                   CPS Zahrada, o. p. s., Bystřice pod Hostýnem

6                   Sociální služby Chomutov

7                   Domov Bílá Opava p.o.

8                   Domov pro seniory Pilníkov

9                   Domov pro seniory Dubina, Pardubice

10                 Domov Březiny, p.o., Petřvald

11                 Zariadenie pre seniorov Katka, Považská Bystrica

12                 Domov pro seniory Duha, Nový Jičín

13                 Denní stacionář Kristián Přeštice

14                 DZR "Čtyřlístek" Plzeň

15                 Domov pro seniory U moravy, Kroměříž

16                 Domov Slunečnice Ostrava, p.o., Ostrava

17                 Domov Sosna Třinec

18                 Domov Příbor

19                 Domov pro seniory Gladera, Pardubice

20                 Domov pro seniory J. Wolkera, Most

21                 Domov pro seniory Centrin,  Zruč nad Sázavou

22                 SeneCura SeniorCentrum Chrudim

23                 SeneCura SeniorCentrum Kolín

24                 Sociální služby Libina

25                 Domov pro seniory Luhačovice

26                 Domov pro seniory Jasenka, Vsetín

27                 G-centrum Mikulov

28                 DpS a PS Česká Kamenice

29                 Středisko sociálních služeb, Frýdlant nad Ostravicí

30                 Domov pro seniory Bílovec

31                 Domov Slunovrat, Ostrava-Přívoz

32                 Domov Vesna, p. o. Orlová-Lutyně

33                 Centrin s.r.o., Unhošť

34                 DS sv. Hedviky-Kravaře

35                 Alzheimercentrum Průhonice z. ú.

36                 Domov seniorů Chrudim

37                 DPS Bechyně

38                 Senior domy Pohoda a.s. Třinec

39                 Senior domy Pohoda Jablunkov a.s. Jablunkov

40                 Domov seniorů Havířov, Luna

41                 Domov Sedlčany

42                 Domov ve Vlašimi

43                 Domov pro seniory Vychodilova, Brno

44                 Diakonie ČCE- Myslibořice

45                 SENIORPARK Valašské Meziříčí

46                 Domov pro seniory Černá Hora

47                 Domov pro seniory Karolinka

48                 JESIENKA - ZPS a DS, Bytča

49                 Domov seniorů Uhlířské Janovice

50                 DpS a DOZP Mašťov

51                 Domov na Dómském pahorku,  Litoměřice

52                 Domov seniorů Hranice, p. o.

53                 Seniorville, okr. Malacky

54                 Domov pro seniory Rožnov p.R.

55                 Arcus- ŠZ a ZpS, Košice

56                 Domov pro seniory ONDRÁŠ, p. o., Brušperk

57                 DS Mikuláškovo nám., Brno

58                 Městské centrum komplexní péče, Benátky nad Jizerou

59                 Domov pro seniory Domino, Mladá Boleslav

60                 Domov pro seniory Komárov

 

Zdravice europoslance za KDU-ČSL pana Tomáše Zdechovského, 6. 2. 2018

Zdravice europoslance za KDU-ČSL pana Tomáše Zdechovského, který nás již dva roky podporuje. Velmi si toho vážíme! Jsme rádi, že je s námi! Tomáši, děkujeme!

 

Předávání dárků, 24. 12. 2017

ImageDne 24. 12. 2017 jsme předali dárky našim seniorům. Letošní vánoční svátky byly pro naše seniory velmi významné díky štědrým dárcům z projektu Ježíškova vnoučata. Děkujeme níže uvedeným dárcům, dále dárcům anonymním, ale zejména pak Českému rozhlasu, že tento projekt uvedl v život.

Naše vnoučataHana Ekartová, Hana Gajdová, Martin Žídek, Markéta Holoušová, Barbora Svobodová, Zuzana Kovalčíková, Radek Sildberger, Bára a Helena Hyclovy, Hana Hanslíková, Miloslav Vrba, Jan Bartoš, Petra Halbichová, Simona Alterová, Karolína Floryková, Jakub Skřivánek, Markéta Jargurtová, Kristýna Jozková, Lukáš Cibulka, Bike Part Sport, s. r. o., Šárka Novotná, Budařovi, Jana Echmanová, Lucie Lekešová, David Zajdák, Irena Štilcová, Pavla a Jana Melanovy, Jana Vrbová, Teresa Lišková, Petra Dohnalová, Alena Bešková, Kateřina Vokounová, Tereza Svatoňová, Petr Stehlík, Iveta Lejtnarová, Květa a Jakub Křížovi, Eliška Procházková, Jan Řiháček, Veronika Sajdoková, Hana Jílková, Michaela Turazová, Barbora Englischová, Gabriela Pokladníková, Ludmila Zimčáková, Ludmila Zimčáková, Lenka Pavlíčková, Monika Kirchnerová, Ladislav Štěrba, Iveta Tupá, Helena Uxová, Denní stacionář Kristián, Václav Kraus, Dluhošovi, Marta Zímová, Martina Hanáková, Kateřina Křížovská, Zuzana Kořínková, Markéta Setimová, Hermés Group, Lada Kociánová, Zdeňka Volšová, Jitka Lovas, Jana Urbánková, Hana Jirsová (a všechna vnoučata z FB skupiny), Zuzana Lálová, Tomáš Dufek, Radek Eis, Mirka Obrusníková, Jana a Adéla Širmerovy, Nikol Křížová, Marie Kůsová, Štěpánka Švejdová, Hana Michaličková, Monika Kopčilová, Mlejnkovi, Iveta Anguria, Petra Bábelová P&M, Zuzana Juráňová, LET´s invest s.r.o. a spousty dalších.

 

Zpěváci potěšili vrbenské seniory, 23. 11. 2017

ImageZpěváci Petr Bende a Bohouš Josef přišli 23. 11. 2017 ve 14 hodin zazpívat klientům a zaměstnancům z Domova pro seniory Vrbno. Bylo to velmi příjemné setkání. Petr Bende zavzpomínal na spolupráci pro dětské domovy, kdy se dokonce setkal i s panem ředitelem domova na jednom společném vystoupení s dětmi. Bohouš Josef připomněl svou roli krále Heroda v muzikálu Jesus Christ Superstar. Oproti jiným návštěvám pánové předvedli i krátké vystoupení, při němž zazněly například písně Nad horů svítá, Tráva, Samba v kapkách deště či Severní vítr. Petr Bende si dokonce zazpíval písničku s jednou klientkou domova, což vyvolalo velké emoce na obou stranách. Skromnost, pokora a empatie, kterou oba umělci při své hodinové návštěvě předvedli, byly velmi příjemné. (JV)

 

Náš další projekt s názvem "Moderní domov" byl Výborem dobré vůle podpořen, 30. 10. 2017

Image

Děkujeme Výboru dobré vůle - Nadaci Olgy Havlové, že podpořil náš další projekt s názvem "Moderní domov" částkou 80.000 Kč.

Díky této částce zakoupíme našim klientů další nové polohovací postele. Děkujeme.

 

Spolupráce s katedrou informatiky Univerzity Palackého v Olomouci zahájena, 18. 10. 2017

ImageNa novém softwaru pro projekt Jedeme v tom společně 3 jsme zahájili spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Ta nám nabídla kvalitnější tvorbu aplikace, díky které se soutěžící budou moci přihlásit do soutěže. 

Aplikace zároveň umožní hlásit denní výsledky. Odpadne tedy nutnost výsledky posílat organizátorům, jak tomu bylo v prvních dvou ročnících. Zároveň on-line prostředí umožní vytvářet průběžné statistiky, sledovat výsledky družstev i jednotlivců. Výsledky se tedy každodenně budou zapisovat on-line do 16:00 hodin. Počet jednotlivých organizací tedy nebude pro následující ročník omezen. Děkujeme týmu katedry informatiky, která se stala oficiálním partnerem soutěže.

 

Spolupráce s MŠ Jesenická, Vrbno pokračuje, 11. 10. 2017

ImageNastal nový školní rok a nám opětně začalo setkávání s milými předškoláčky z MŠ na Jesenické ulici. Je vždy až k nevíře, jaká „drobotina“ se tu objevuje na začátku školního roku a jací „vyspěláci“ se s námi potom v červnu loučí. I v letošním roce pro ně máme připravenu řadu akcí – ať už kulturních, výtvarných či naučných. Ale také voňavých, lahodných a chutných.  Teď jsme spolu čarovali.

Věděli jste, že se dá malovat i provázky? To jen rozpustíte tempery, do nich namočíte provázek, pak jej vyždímáte a dle vlastní fantazie naskládáte na jednu půlku výkresu. Druhou přikryjete a zatížíte knihou. Pak provázky co nejrychlejším cuknutím vytrhnete ven. Pak své dílko otevřete a nestačíte se divit – to připomíná ptáče na růži, to květ kaly, ono vějíř, a tohleto je exotický motýl. A tady vidím veverku, jak sbírá oříšek. Celé dílko se pak zapaspartuje a může zdobit třeba chodbu. A můžeme vás nalákat na příště?  Příště budeme malovat voňavé obrázky – z kávy.  (SB)

 

Hříbky, 06. 10. 2017

ImageBabí léto se ukázalo v celé své kráse. Po deštících a deštích vysvitlo sluníčko, ustaly větry a z lesů se začalo pařit. Neklamné to znamení, že možná by šlo zajít na houby. Nicméně, tento nápad mělo asi 398 547 houbařů, jejichž 99 637 aut lemovalo vše, co mohlo les jen připomínat.  Takže v mechu a kapradí bychom objevili spíše Křemílka s Vochomůrkou, než nějakou jedlou muchomůrku. Domluvili jsme se, že, ač lufťáci vyfičeli, necháme les spočnout a vyrazíme ve čtvrtek. Bohužel, celou noc lilo, lilo a lilo, takže ráno bylo mokřisto, navíc mlhisto  a vypadalo to na další deštivstvo, takže jsme byli v …

Bylo nám to líto, protože jsme se těšili na páteční vaření – smaženici. Ovšem, člověk míní, příroda mění a osud si pohrává, jako by si to tam nahoře řekli. Najednou – kde se vzala, tu se vzala – objevila se víla s košem hub a nabídla nám je ke zpracování. Tou dobrou vílou byla naše Vlastička Boháčová, která nám toto velmi milé překvapení připravila a ještě jednou jí za to mnohokrát děkujeme, protože jsme nakonec mohli druhý den provonět celý domov smaženicí, která se obzvláště vydařila a než bys řekl „les“, se taky „vypařila“. Dobrá, pravím, dobrá byla. (SB)

 

Informace

informujeme, že s platností od 1. 11. 2017 dojde ke zvýšení úhrady za poskytované služby: ubytování o 10 Kč, strava o 10 Kč. Současně dochází ke změně cen u fakultativních služeb. Podrobnější informace najdete na nástěnkách v Dps, případně je získáte u sociálního pracovníka.

 

Hlasujte pro naši zahrádku, říjen 2017

ImageZapojili jsme se do soutěže MOBILNÍ ZAHRÁDKA 2017. Vyberte fotografii naší zahrádky, klikněte na tlačítko umístěné pod fotografií "HLASOVAT". Vyplňte svůj e-mail a potvrďte kliknutím na tlačítko "PŘIDAT HLAS".

Soutěžit můžete: ZDE!

Hlasovat je možné od 1.10.2017 od 8:00 hod. do 31.10.2017 do 20:00 hod.

Každý hlasující bude zařazen do losování o ceny.

Tři soutěžící s fotografií s nejvyšším počtem hlasů získají finanční poukázky pro nákup zboží v e-shopu firmy Marli.

 

Den otevřených dveří v Dps Vrbno, 14. 9. 2017

ImagePočasí se v posledních dnech tvářilo, jako kdyby vládnoucí sukovici třímal duben. Černošedé mraky zakopávaly o vrcholky hor tak silně, až sebou plácaly do údolí, slzičky sem tam mžily a sem tam tryskaly proudem, aby pak mraky rozpustily v mlhu. Pošmourně, větrně, mlhavě, mživě až deštivě, slunečně, oblačně, mrazivě, prostě zcela aprílově se chovalo počasí na konci léta.

Nám to, bohužel, přidělávalo vrásky, protože nás čekala jedna z největších akcí roku, Den otevřených dveří. Představa tzv. mokré varianty při tolika hostech, účinkujících a aktivitách byla nepředstavitelná. Celý týden jsme viseli na „počasí.cz“, chytré telefony odpovídaly na otázku: „14. září - počasí ve Vrbně.“

A pak to přišlo. Mlhavé ráno si zaprovokovalo, ale potom se rozeslunečnilo a přesto, že vítr foukal studený a mraky zase hrály na honěnou, vydrželo takřka do konce bez deště.

V úvodu přivítal pan ředitel zástupce organizací a spolků – zástupce zřizovatele, zástupce Mnichovského osadního výboru, LKŽ, svazu invalidů, charity Jeseník, Domova Pohoda z Bruntálu, sponzory, rodinné příslušníky uživatelů i veřejnost.

Pestrý program zahájily děti z MŠ Jesenická svým hudebním pásmem. Nutno podotknout, že děti teprve nastoupily po prázdninách a už nacvičovaly, aby se mohly stát rozkošným úvodem našeho Dne seniorů. V rytmu flamenca, jehož kolébkou i současným centrem je Andalusie na jihu Španělska, nám svůj temperament předvedla také taneční skupina orientálních tanců „Dambra“ z Bruntálu.

Svými lidovými písněmi přispěla do bohatého programu i cimbálovka z Krnova, která rozezpívala publikum a všechny udivovala svou neskutečně mladinkou, ale muzikálně zcela vyzrálou hráčkou na cimbál. Mezi jednotlivými čísly programu nás roztančila a rozproudila nám krev v žilách skupina „Řebřiňák“, která když zatne do strun, stojí to za to. A to tedy stálo.

Na plakátech jste se mohli dozvědět, že „možná přijde i kouzelník.“ Nejen, že přišel, ale také nás překvapil svými triky a magickými kousky. A pak měl nastoupit hřeb večera, do poslední chvíle utajovaná, mezinárodní hvězda. Měli jsme to neuvěřitelné štěstí, že nás navštívil sám král rokenrolu – Elvis Presley. Bylo to nejen velmi milé překvapení, ale zároveň také dech beroucí vystoupení. Jeho podmanivý hlas byl skoro lepší, než hlas samotného Elvise. Husí kůže jak pralinky, topořící se i teprve pučící chloupky, „orošeno oprdí i opředí“ a úsměv hodný řádné dávky THC… tak nějak nás mohl chlapec z  Tupelu v Americe, ve chvílích svého vystoupení, registrovat.

V nejlepším se má přestat. Přesýpací hodiny odsypávaly poslední vteřiny času, který byl tomuto významnému dni stanoven a nám nezbývá než konstatovat, že se vydařil. Kromě programu si naši hosté, veřejnost i naši uživatelé mohli vyzkoušet disciplíny nejprestižnějších aktivit:

 • „Jedeme v tom společně“ -  jízdu na rotopedu,
 • „Letní olympijské hry“ – hod podkovou,
 • „Virtuální univerzita“ – odpovídat na otázky z oblasti přírodopisu, zeměpisu a dějepisu.

ImageA vydanou energii mohli všichni doplnit na rautu. To všechno by však nebylo možné uskutečnit bez podpory sponzorů – lidí, kteří mají srdce na správném místě a otázka seniorů jim není cizí.

A aby všem překvapením nebyl konec, druhý den, 15. září, nás navštívila královna našeho country – neskutečně charismatická, milá a laskavá dáma, paní Věra Martinová, která si prošla zahradu, obdivovala rekonstruovanou kašnu, popovídala si s našimi uživateli a zanechala tu po sobě punc skromnosti a pokory.

Sylva Bučková, Dps Vrbno, p. o.

 

Návštěva lesa, 15. 08. 2017

ImageDnešního dne jsme se vydali na návštěvu lesa. Vzhledem k omezené mobilitě bylo doposud velmi nesnadné takovouto návštěvu učinit, protože to prostě zdravotní stav většiny uživatelů nedovoloval. A tak jsme se do lesů vraceli jen ve vzpomínkách. Chlapci vzpomínali, jak po válce nacházeli po lese - více než hřiby a maliny - válečnou munici či vraky, děvčata vzpomínala, jak chodila na borůvky a na maliny. Všichni pak na jeho kouzlo – vůni, barvy, klokotání potůčků, ticho. Vlastní zkušenost z pobytu v lese se však slovy nahradit nedá.

Proto neskonale děkujeme Biskupským lesům, které nám udělily výjimku ze zákazu vjezdu a stání – čímž nám umožnily znovu si prožít a pocítit na vlastní kůži kouzlo lesa, neboť příroda má blahodárný vliv na naše psychické i fyzické zdraví.

Každý s ním máme svou zkušenost. Je to prostředí, které se stává kontrastem dnešní uspěchané době plné hluku, informační přesycenosti a nechtěných vjemů.  Příroda, potažmo les, dokáže čarovat. Po chvíli pobývání v lese si odpočinou oči, postupně přijde vnitřní klid, ustoupí stres a napětí, otevřou se smyslové senzory, projasní se v hlavě, a přitom nemusíte dělat vůbec nic.

To les pomáhá rozvíjet schopnosti a dovednosti žít současností. Pomáhá se ztišit a relaxovat,  pomáhá přemýšlet o různých stádiích života, volbách a rozhodnutích. Činí zármutek, starosti a problémy lehčími, pomáhá rozpoznat vlastní myšlenky, emoce, očekávání a to, čemu věříme – vytváří v nás pocit dostatečnosti, naděje a schopnosti.

Sylva Bučková

 

Senioři z Vrbna a z Povážské Bystrice prožili příjemný společný víkend, 28. 7. - 30. 7. 2017

Image

Když bohové stvořili svět, zapomněli na tento kraj. Zůstalo jim jen trochu kamení a hlíny, z nichž navršili vysoké hory a kopce. Protože se chtěli budoucím obyvatelům odměnit za namáhavý život, který je tady čekal, poručili ďáblovi, aby pod tímto kouskem zemského povrchu nahromadil bohatství - zlato, stříbro a rudy. Ďábel však dával do země zlato, jen pokud se bohové dívali. Když ho nepozorovali, vzal místo zlata žulu a zasadil ji pod celým krajem. Ošálení bohové se strašně rozhněvali, ale poněvadž už nemohli ďáblovu zlomyslnost napravit, přidali Jeseníkům alespoň to, čeho měli nadbytek - krásu.

Svými prsty vytvořili v horách úžlabiny, poručili potokům, aby je osvěžily životodárnou a léčivou vodou, a stromům, aby rostly co nejvýše. Na horská úbočí naseli horské květy a tok spěchajících říček naladili do uklidňujícího šumění a vytvořili překrásné vodopády. Proto se k nám milovníci hor stále vrací, o čemž se přesvědčili i naši přátelé ze Slovenska, ze Zariadenia pre seniorov v Povážské Bysrici.

Domov „Katka“ je jeden z domovů, který se zapojil do projektu „Jedeme v tom společně“ a virtuálně s námi došlapal do Paříže. Protože jsme si během klání hodně padli do oka, vyslovil domov „Katka“ přání kontaktovat se nejen mediálně, ale také fakticky fyzicky. Slovo dalo slovo a 28. července jsme přivítali hosty. Pana majitele s manželkou, pana ředitele, ergoterapeutku, psycholožku a samozřejmě uživatele. Po ubytování v hotelu Stone, kde je kromě nás přišla přivítat i paní starostka a místostarostka, navštívili náš domov.  Velmi se jim líbil nejen interiér domova, ale zejména zrekonstruovaná zahrada ve svých tématických celcích – zámecká zahrada s kašnou, lesní zátiší, skalničky a bylinky nejen pro oko, relaxační a sportovní část, meditační altánek, mobilní zahrádky, dýňové pole, podhorské pastviny atd.

ImagePoté si společně s našimi seniory zajuchali – tanečně i pěvecky se nechali unášet v rytmu skupiny „Škrpál“ a zejména podmanivým hlasem pana Košaře. Tančilo a zpívalo by se podstatně déle, leč čas byl neúprosný a my už jsme byli očekáváni v Karlovicích na golfu. V rytmu tanga i valčíku se vykrúcaly golfové míčky jak tanečnice z Lúčnice a předváděly nám na drahách, co dokáží s námi i bez nás. Lesk svištících holí v zapadajícím slunci se snoubil s vůní grilovaných kuřat a pomalounku, polehounku nás začala obklopovat noc. Přesto jsme si ještě drahnou chvíli povídali a povídali, povídali a povídali, až i nám na víčka začala sedat příjemná únava a spánek nás lákal do svých sítí. Protože nás čekal náročný den, moc jsme se nebránili.

V sobotu ráno jsme vyrazili za hlavním cílem našeho víkendového setkání, jímž byl Praděd. A tady se můžeme vrátit k tomu úvodu …proto se k nám milovníci hor stále vrací…

ImageStovky návštěvníků okupovaly nejen Karlovu Studánku (ani jedno parkoviště nemělo místo, všude cedule „stop“-obsazeno), ale i na Hvězdě se k běžným turistům v kyvadlových autobusech přidali cyklisté, houbaři a borůvkáři, nemluvě o autech vyjíždějících na Ovčárnu. Prostě hlava na hlavě. Z takového počtu národa toužícího se pohybovat po našich horách jsme byli překvapeni i my, starousedlíci, o to víc však naši hosté. Tento čilý turistický ruch nám záviděli, i když…v takové míře - je ještě co?

Cestou z Ovčárny jsme si prošli Karlovu Studánku, kde hosté obdivovali zejména architekturu, čerstvý vzduch a minerální prameny. Každý si nakoupil lázeňské oplatky a také suvenýr dle vlastního vkusu.

Dopoledne uteklo jak mávnutím proutku a byl tu čas oběda a po náročné túře také nárok na malou relaxaci. Odpoledne jsme se sešli u česko-slovenského a slovensko-českého okénka. Termíny jako čučoriedka, bocian, ťava, konár či bábetko ještě ušly, ale mírně už jsme váhali např. u žubrienka, dopyt či cvikla, ovšem u takové chlopavice se nám zavářely mozkové závity všem. Nakonec jsme všichni všechno zvládli a ještě absolvovali kurz japonštiny. Schválně. Víte, jak se řekne japonsky ředitel? …nemako, sekretářka? – omako, mistr? – mako jako, dělník? – mako jako pako… nebo jak se jmenuje japonský výrobce stanů? – Nacochata.

ImagePo lingvistickém souboji jsme si namastili svaly a pustili se do turnaje v bowlingu. Nebylo vůbec směrodatné, kdo vyhrál. Důležitá byla radost z pohybu, vzájemná spolupráce, spousta smíchu a neutuchající legrace při takřka virtuózních výkonech. Po večeři, kterou si naši slovenští přátelé nemohli vynachválit, jsme si opět společně povídali, povídali a povídali, abychom zjistili, jak je ten svět malinký. Pan ředitel ze Slovenska přímo u nás v domově objevil rodáky ze své vesničky a dopátral se i dalších kontaktů na lidičky, kteří sem před desítkami let přišli za prací, a nakonec se tu usadili. Ze všeho nejvíc se ale předávaly zkušenosti obou domovů, diskutovalo se nad legislativou i praktickými poznatky tohoto nadmíru náročného poslání.

Za celou dobu pobytu dostala nejvíc zabrat bránice – veselé historky z natáčení, vtipy všech chutí a barev, čilá konverzace i nefalšovaná radost ze setkání našeho druhu, nám vyvolávaly na tvářích stálý úsměv a smích. Vzduch se nasytil serotoninem i endorfinem a pocit radosti a štěstí, že jsme měli možnost setkat se s lidmi stejného ražení, smýšlení a empatie, se nám vryl pod kůži a setrvává. A tak přesto, že jsme se v neděli museli rozloučit, už teď máme rozjednanou spolupráci na dalších projektech a aktivitách a moc se těšíme.

Velké poděkování za příkladnou vstřícnost, spolupráci a ochotu při organizaci ubytování, stravování, sportovního vyžití či přípravy salonku patří především paní Daniele Galářové z Hotelu Stone, ale také ostatnímu personálu, který se našim hostům vzorně věnoval.

Sylva Bučková

Fotogalerii najdete: ZDE

 

Návštěva sklárny TOMI, 03. 07. 2017

ImageV rámci pobytů, výletů a exkurzí letošního léta jsme navštívili originální sklárnu TOMI, ve které nám dva virtuózní mistři ve svém oboru – pánové Míček a Tomíček - předvedli výrobu replik historického skla, a to především gotického a renesančního skla nápojového, které je vyráběno tradičními metodami, jež se používaly na území Čech ve 13. - 14. století. Svým koncertem práce s píšťalou, přesností zdobení a vzájemnou souhrou předvádí oba pánové umění par excelence. Oživují tradiční ruční výrobu a poukazují tak na jedinečnost práce našich předků.

Toto sklo je nazýváno také sklem lesním nebo zeleným - pro svou nazelenalou barvu a bublinky. Název je odvozen od původního umístění skláren uprostřed rozsáhlých lesů, kde měly k dispozici všechny suroviny nutné k výrobě skla. Charakteristický nazelenalý odstín je dán obsahem kysličníku železa obsaženého ve sklářském písku.

Repliky historického skla jsou pro mnohé dobrým tipem na krásný a originální dárek, který v sobě spojuje jak originalitu, tak také praktické využití. 

Historické foukané sklo - přes zdánlivou křehkost díky bublinkám - se vyznačuje značnou pevností a odolností. To je dáno (stejně jako ve středověku) pozvolným mnohahodinovým vychládáním hotových sklenic ve vychládací peci. Nemusíme se obávat důraznějšího ťuknutí číší o sebe - vydají jedinečný sytý zvonivý tón. Jedinečný proto, že každá hotová sklenice odloupnutá ze sklářské píšťaly skláře se stává svými nerovnostmi, rozdílnou tloušťkou stěn a množstvím bublinek neopakovatelným originálem. 

Sylva Bučková

 

Minigolf, 29. 06. 2017

ImageNaše sportovní buňky začaly opět nabírat na síle, a tak jsme přemýšleli, kam si vyrazit za sportovním dobrodružstvím. Počasí nám přálo, takže jsme se rozhodli pro pobyt v přírodě a domluvili jsme turnaj v minigolfu. Vstup zdarma nám zajistila firma pana Davida Valacha a alespoň touto formou jí, za sponzorský „padarok“, děkujeme. Poprvé s námi byl na golfu pan Krpata – na vozíčku. Ač značně handicapován, oproti jiným našim sportovním nadšencům, kteří si už 18 jamek okusili, koulel! Za odpaly, které předváděl, by se nemusel stydět ani Woods Tiger. Dráha s názvem "lotos", na které nachytáváváme pokusů jak rovníková Guinea gólů v ledním hokeji od chlapců javorového listu, pan Krpata na poprvé. Všechny nás překvapil již na první dráze, kdy (držel hůl poprvé v ruce) trefil jamku na podruhé. Přesto, že se ostatní snažili seč mohli, pan Krpata turnaj právem vyhrál. Nejen pocit z dobrých sportovních výkonů, ale také velmi příjemné prostředí a dobré občerstvení nám umocnilo pohodu a radost z příjemně stráveného dne.

Fotografie nejdete: ZDE

Sylva Bučková

 

Předání dárků od Nadačního fondu Ivany Zemanové, 26. 06. 2017

ImageDne 26. 06. 2017 jsme předali deseti nejlepším závodníkům v projektu "Jedeme v tom společně 2" dárky od Nadačního fondu Ivany Zemanové.

V letošním ročníku soutěže proti sobě stálo celkem 53 zařízení na pomyslné trase z Pradědu do Paříže. Manželka prezidenta republiky byla patronem celého ročníku, kdy každému zúčastněnému domovu z České republiky poslala jako poděkování poukazy do lékárny. Jednalo se o zboží v hodnotě 5000,- Kč na jedno zařízení. Závodníkům udělaly dárky velkou radost.

Fotky z předání ve fotogalerii.

 

Tvoříme dobroty z černého bezu, 21. 06. 2017

ImageUž naše prababičky říkávaly: „ Před heřmánkem smekni, před bezem si klekni.“

Bez černý je jednou z našich nejznámějších a nejoblíbenějších léčivek. Dříve se věřilo, že bezový keř je místem, které osidlují dobří duchové a víly. Proto ho lidé vítali v blízkosti svých domovů i chlévů.

Dnes se léčivý bez černý nahrazuje „oblíbenými“ tújemi a dalšími dřevinami, které nejen, že se na venkov příliš nehodí, ale ani omylem nenahradí už jen tu omamnou, uklidňující a všeobjímající vůni bezu.

Ale zpátky k bezu a jeho léčivým účinkům. Z bezu je možné využít celou rostlinu. Nejvíce používanou částí je květ, který právě rozkvétá. Účinky květů jsou všeobecně známé a popsané v mnoha knihách o bylinkách. Používá se při nachlazení, virózách, chorobách dýchacích cest, trávicího ústrojí, atd. Dají se z něj připravit pleťové vody na omývání, masti, sirupy, ocet. Další částí, kterou můžeme využít, je list. Z listů je možné udělat tinkturu tak, že list naložíme do pálenky a necháme asi měsíc stát za oknem. Poté přecedíme a uchováme v temnu. Tinkturu z listů, stejně tak jako čerstvé listy je možné použít jako obklady na klouby a jejich případné potíže. Další možností využití je při otocích nohou, které může být způsobeno zadržováním vody v organismu. Plod je oblíbený a jeho využití známé. Například jako bezinkový likér, víno, povidla, šťáva, mošt, marmeláda, kompot nebo jako sušený.

My jsme květ obalili v palačinkovém těstíčku, usmažili na sladko – posypané moučkovým a skořicovým cukrem, ale také na slano – přidáním nastrouhaného sýra do těstíčka. Obé bylo prudce jedlé. Teď už se jen těšíme na sirup a med.

Sylva Bučková

Fotografie naleznete: ZDE

 

Dobrá zpráva z Nadačního fondu Ivany Zemanové, děkujeme! 20. 06. 2017

 

Ocenění našemu zařízení od firmy Hartmann - Rico, 19. 06. 2017​

ŘECKÝ DEN - Ελληνική μέρα, 16. 06. 2017

16. června jsme uspořádali ŘECKÝ DEN se vším všudy. Naši uživatelé, ale nejen ti, se již dopředu učili řecké tance:

 • Syrtos - sirto -  Patří k nejrozšířenějším tancům v celém Řecku. Je to původem tanec ostrovní, který se vyskytuje v řadě variant.
 • Chassapikos, sirtaki (stejné pojmenování tance se stejným rytmem) - Nejslavnější řecký tanec, který znají lidé snad na celém světě, vlastně v řecké taneční tradici vůbec neexistuje. Vychází z tance chassapiko a byl v r. 1964 vytvořen pro film „Řek Zorba“ na hudbu Mikise Theodorakise. (I když podle jiné teorie jde o prastarý lidový tanec, který má mnoho variant, ale proslavil ho právě až tento film.) Ať už je ale původ tance jakýkoliv, díky krásným melodiím, které ho doprovázejí, získal nesmírnou oblibu a dnes se tančí v různých variantách nejen po celém Řecku, ale i ve světě. I naše česká podoba tohoto tance má několik verzí.
 • Chassaposervikos - Nejjednodušší tanec se složitým názvem, s kterým je možné se setkat v různě se lišících podobách na území celého Řecka. Říká se mu také rychlé chassapiko, což byl původně tanec řezníků z oblasti Malé Asie. Když byli po řecko-turecké válce v letech 1919-22 Řekové odsunuti z oblasti Smyrny (dnes turecký Izmir), rozšířil se tento tanec v různých variantách po celé zemi.

ImageLadnost a dokonalost těchto tanců nám předvedl taneční soubor Antigoni – pod vedením paní Irini Gregoriadu z Krnova, i když „naši účastníci zájezdu“ se také neměli za co stydět. Za zvuků buzuki a zvyšujícího se tempa jim nohy kmitaly jak vteřinové ručičky, plíce pracovaly na plné obrátky a po celém těle se rozlévala radost a štěstí ze zvládnutých krokových variací. Za tento zážitek patří naše poděkování paní Marice Frankeové, za její ochotu a trpělivost nás do tajů řeckých tanců uvést.

Také raut, připravený ze samých řeckých specialit našimi kuchařinkami pod vedením paní Marie Jarošové, naplnil všem chuťové pohárky po okraj.

K tanci i poslechu nám hrála řecká skupina pana Vangelise Joanidise z Jeseníku tak, že když člověk přivřel oči, takřka slyšel zpěv cikád i šumění mořských vln a cítil laskající paprsky řeckého slunce… 

Sylva Bučková, Dps Vrbno

 

Šeky do lékárny z kanceláře manželky prezidenta republiky, 14. 06. 2017

Za naši aktivitu v projektu "Jedeme v tom společně 2 aneb Jedeme do Paříže" jsme obdrželi pro naše klienty dárkové šeky do lékárny BENU v hodnotě 5.000 Kč. Za šeky budou nakoupeny pomůcky a doplňky pro závodící sportovce. Máme radost z toho, že byly (na naše doporučení) ocěněny stejným darem také všechny ostatní zapojené domovy z České republiky. Děkujeme!

Image

 

Podpora našeho projektu na modernizaci vybavení, 2. 6. 2017

Dnes jsme obdrželi krásnou informaci. Náš projekt "Moderní domov", který je určen na modernizaci pokojů seniorů, byl podpořen v plné výši částkou 474.000 Kč díky Nadaci Agrofert. Díky projektu letos zakoupíme nové a moderní postele, skříně, noční stolky, křesla apod. Děkujeme!

 Image

 

Poděkování za soutěž Jedeme v tom společně od paní Ivany Zemanové, 01. 06. 2017

Image

Spolupráce s Kontem Bariéry – Nadací Charty 77 pokračuje, 09. 05. 2017

Dne 9. 5. 2017 jsme obdrželi radostnou zprávu. Náš projekt, který byl předložen Kontu Bariéry – Nadaci Charty 77, byl schválen částkou 25 000 Kč. Obdržíme díky tomuto projektu novou polohovací postel pro naše klienty. 
Děkujeme ředitelce nadace paní Mgr. Boženě Jirků a radě projektu ve složení:

Luboš Beniak, MUDr. Martin Bojar, CSc., PhDr. Běla Hejná, Jan Kačer, Mgr. Martin Kovář, Ph.D., Jiří Lábus, MUDr. Jan Marušiak, CSc., PhDr. Jan Pičman, PhDr. Jiřina Šiklová, PhDr. Štěpán Beneš, doc. PhDr. Dana Štěrbová, PhD., PhDr. Jaroslav Šturma, MUDr. Lia Vašíčková a PhDr. Ludmila Vostřáková.

potvrzení Bariéry - Ch77, 2017.jpg (183kb)

Velikonoční veselice, 12. 04. 2017

ImageVe středu 12. dubna byla dle názvosloví pašijového týdne středa Škaredá. Škaredá nebo také Sazometná, která připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. Sazometná proto, že se v ten den vymetaly saze z komína. Tento den se sice uklízí, ale přesto bychom se neměli škaredit. Podle jedné lidové pověry by se totiž zakaboněná tvář opakovala každou středu v roce. 

Tak to jsme dodrželi do puntíku. Uklizeno bylo, saze z komína, které byly seřazeny podle velikosti, si posedaly na komínový kartáč. Jen pětice černých nezbedníků se uvelebila kominíčkovi na nose, nám všem pro štěstí. Nastrojení, vymydlení, vymalovaní, usměvaví, zkrátka vystajlovaní, jsme netrpělivě čekali na naši oblíbenou hudební skupinu „Škrpál“, která nás měla svými písněmi provázet velikonočním rejděním. Taneční parket byl přichystán, usměvaví chlapci se dostavili, aparaturku sestavili, nástroje naladili a tak jsme mohli začít.

ImageNeodolatelný, podmanivý hlas pana Košaře nám všem – jako vždy - vykouzlil nejen úsměv na tváři, ale také husí kůži jak pralinky po celém těle. Hold charisma je charisma, a když navíc zanotuje na „lidovú notečku“ či se ozvou romantické tóny písní vonící dálkami, to teprve nastává to pravé, nefalšované slastňoučko…a že bylo. Zpívalo se, tančilo se, ale nejen to. Ve chvílích krátkých přestávek mezi hudebními bloky se soutěžilo v chytání ryb. Jakkoli by se tato disciplína mohla zdát jednoduchá, tak nikolivěk, umí dát pěkně zabrat. Leč naši závodníci se jí zhostili se ctí a každý si svou rybku vylovil. Protože jsme lidumilové, všechny jsme je zase pustili domů, i když mezi nimi nebyla žádná zlatá, aby nám mohla splnit přání. Našim přáním bylo, aby se nám odpoledne vydařilo – a to jsme si splnili beze zbytku sami. I bez zlatošupinaté ichtysky.

Sylva Bučková

Projekt Jedeme v tom společně 2 aneb Jedeme do Paříže nabírá na síle!

Sledujte FB soutěže: ZDE, kde budeme umísťovat nejčerstvější informace. Blíže k projektu také: ZDE. Oficiálně se přihlásila tato zařízení:

Image​​​​

 

1. Domov pro seniory Vrbno pod Pradědem

2. Domov pro seniory Bruntál – Centrum Pohoda Bruntál

3. Senior domy Pohoda Jablunkov

4. Senior domy Pohoda Třinec

5. Domov pro seniory Ostrava – Slunovrat

6. Domov pro seniory Světlo Drhovle a Písek

7. Domov pro seniory Gladera Pardubice

8. Domov pro seniory Vychodilova Brno

9. Domov pro seniory Červenka

10. Domov pro seniory Havířov, Luna

11. Domov pro seniory Česká Kamenice

12. Domov pro seniory Vesna, Orlová

13. Domov pro seniory Strážnice

14. Domov Slunečnice Ostrava

15. Domov pro seniory Bechyně

16. Domov Bílá Opava, p. o.

17. Domov pro seniory Ondráš, Brušperk

18. Sociální zařízení města Bílovce, Bílovec

19. Centrum pro seniory Zahrada, Bystřice pod Hostýnem

20. Domov pro seniory Dubina, Pardubice

21. Senior rezidence Chrudim

22. Domov pro seniory Centrin CZ s.r.o., Zruč nad Sázavou

23. Sociální služby Chomutov, Domov pro seniory

24. Domov pro seniory Příbor

25. Domov Duha, Nový Jičín

26. Domov pro seniory Krnov

27. Domov pro seniory, Zahradní Město, Praha 10

28. G-centrum Mikulov

29. Domov pro seniory Anavita, Olomouc

30. Senior centrum Blansko, p. o.

31. Domov pro seniory Černá Hora, p. o.

32. Domov pro seniory sv. Hedviky – Kravaře, p. o.

33. Sociální služby Vsetín, p. o., Domov seniorů Karolinka – Vsetín

34. Sociální služby Vsetín, p. o., Domov pro seniory Rožnov pod Radhoštěm

35. Sociální služby Vsetín, p. o., Domov seniorů Jasenka – Vsetín

36. DS Seniorpark Valašské Meziříčí

37. Lůžkové a sociální centrum pro seniory o.p.s., Chrudim

38. Domov pro seniory Pilníkov

39. Sociální služby Libina

40. Anavita a.s., DS Kréta Terezín

41. Domov se zvláštním režimem "Čtyřlístek", MÚSS města Plzně

42. Domov pro seniory Praha Chodov

43. Domov pro seniory Mikuláškovo náměstí, Brno

44. Domov Březiny, p.o., Petřvald

45. Domov Sedlčany

46. Středisko sociálních služeb města Frýdlant nad Ostravicí

47.  Domov pro seniory u Moravy, Kroměříž

48. Domov ve Vlašimi

49. Domovinka - sociální služby, o.p.s.

50. MSSS v Mostě - p.o. Domov pro seniory J. Wolkera

51. Zariadenie pre seniorov KATKA , SLOVENSKO

52. Domov pre seniorov, Stará Ľubovňa, SLOVENSKO

53. Domov pro seniory Anavita, Modřice

Blíže k projektu naleznete: ZDE

Náš další projekt podpořen částkou 66 000 Kč​

ImageDnes jsme obdrželi příjemnou zprávu. Náš projekt na další spolupráci s MŠ Jesenická byl na rok 2017 podpořen částkou 66. 000 Kč. Díky tomu naše mezigenerační spolupráce může pokračovat i v následujícím kalendářním roce. V plánu jsou rukodělná dopoledne, sportovní dopoledne, společné výlety, sázení stromečků a bylinek, užijeme si společné přednášky o Jesenících, rytmická cvičení – společně s dětmi, minigolf – společná a smíšená družstva, společnou návštěvu divadelního představení, pantomimu a komunikační dovednosti. Máme v plánu výlet do Karlovy Studánky, posezení na zahradě domova, opékání, obnovíme čtení dětem před spaním a další aktivity. Těšíme se a děkujeme Nadačnímu fondu Agrofert.

Zooterapie, 24. 11. 2016

V rámci zooterapie jsme 24. 11. 2016 přivítali vzácnou návštěvu. Obě zvířátka dostala také svá nová jména: Anička a Karel!

Hanka Křížková a Tomáš Savka zpívali v našem domově, 21. 11. 2016

ImageV pondělí, 21. listopadu 2016, jsme na našem domově přivítali velmi milé hosty – Hanku Křížkovou a Tomáše Savku – dvě, především muzikálové, hvězdy. Hanka je zosobněný smíšek, kterému se smějí kukadla snad i ve spánku a serotonin s endorfinem kolem sebe rozhazuje po lopatách.  Jak nám na sebe prozradila, narodila se ve Strakonicích, v muzikantské rodině (tatínek byl dirigent a hrál na několik hudebních nástrojů, maminka nádherně zpívala a hrála ochotnické divadlo). Tím byl předurčen její vztah k hudbě a komediantství.
Od dětství se snažila na sebe upozornit hereckými či pěveckými kreacemi. Všem rodinným návštěvám zpívala a recitovala. A už od mládí se toužila stát herečkou nebo zpěvačkou. Jak nám řekla – její koníček se stal i jejím povoláním – a je to na ní i jejich výkonech vidět a hlavně slyšet. Má za sebou přes 20 muzikálů, ve kterých excelovala (Drakula, Jeptišky, Krysař, Bídníci, Carmen, Golem, Mrazík…) Ovšem její srdeční záležitostí je stále swing, šanson a blues.

Sháněli jsme ozvučení, aby bylo opravdu slyšno i pro ty, kteří mají sluchový handicap. Funkční ozvučení jsme sehnali, leč…selhala elektroinstalační inteligence, takže ozvučení funkční, leč nefungující… A to bylo jediné štěstí, protože jinak by se z nás všech – během vteřiny – stali lidé se sluchovým handicapem. Hančin hlas jak zvon totiž prosvištěl prostorem, roztáhl se do všech koutů a zavrtával se i do těch nejmenších skulinek v prostoru, takže kladívko, třmínek i kovadlinka v uších se rozrezonovaly tak, že měly co dělat, aby nepráskly do bubínku…a neperforovaly jej z opačné strany, než bývá zvykem… Úžasná žena a úžasný hlas.
ImageNo a Tomáš Savka! – krásný, charismatický, mladý muž, jehož pěvecká kariéra začala v roce 2003 – v první řadě „Česko hledá Superstar“, kde skončil na čtvrtém místě. Jak nám sám řekl, narodil se v Karlových Varech, od čtyř let hrál na housle, rád zpíval. Hudební vzdělání ukončil na Ježkově konzervatoři v Praze. Za deset let na hudební scéně si svou pílí a pracovitostí získal své místo na slunci. Kromě sólové kariéry se trvale věnuje muzikálovému divadlu (na jeho kontě je přes dvacet pět muzikálových rolí), vystupuje v operetě, ale nevyhýbá se ani projektům na ledě – např. Nebeské hrany s krasobruslařskými hvězdami Jevgenijem Pljuščenkem a Tomášem Vernerem. V ostravském NDM se poprvé představil v muzikálu Evita v roli Che, za kterou získal Cenu Thálie 2014. A když zazpíval píseň My Way od Franka Sinatry, postavily se i depilované chloupky, protože jeho výkon byl nejen srovnatelný, ale (ukamenujte si mne) ještě lepší než božského Franka.

Život mezi divadelním jevištěm a koncertním pódiem se stal pro oba protagonisty splněným snem i prací, kterou stojí za to si naplno užívat - a to bylo vidět. Mnohokrát děkujeme.

Sylva Bučková, DpS Vrbno

Podzim v Domově seniorů aneb Od Ivany Zemanové po Advent

Image„Tento způsob léta, zdá se mi poněkud nešťastným“, děl mistr Důra - při pohledu na přístroj Celsiův ve slavném díle Vladislava Vančury „Rozmarné léto“. A jelikož podzim letošní si s létem Vančurovým nic nezadá, mohli bychom - v duchu tomto – postoupiti o level výše a konstatovati: „Tento způsob podzimu stojí za psí štěk!“  Každý den stejný scénář – mlhu střídala nízká oblačnost, nebo na nízkou oblačnost padala mlha. A tomu vpravdě začala odpovídat i nálada většiny lidiček. Ale my jsme se této depresivní náladě postavili, protože jsme silní jedinci, ale také hlavně proto, že nás čekala velmi vzácná návštěva – manželka pana prezidenta, paní Ivana Zemanová.

Po manévrech ochranky jsme všichni (s mírnou nervozitou) očekávali, jaká bude… Ať si kdo chce, co chce, říká, ať si Kalousek slzy utírá; pravdou zůstává, že se objevila křehká, jemná, elegantní, krásná a neskutečně příjemná paní, která se velmi živě zajímala o domov a její obyvatele. Prohlédla si právě rekonstruovanou zahradu, prošla si domov, převzala dárek, pobesedovala s uživateli na pokojích. A než jsme se nadáli, její čas vyměřený pro návštěvu u nás se nachýlil ke konci. Že to byla návštěva příjemná oboustranně, svědčí fakt, že jsme záhy obdrželi z Kanceláře prezidenta republiky poděkování za příjemné pobytí.

Kromě návštěvy paní Zemanové nás v listopadu čekaly ještě další 2 velké akce, jejichž zabezpečení a organizace si vyžádaly značné úsilí, leč výsledek stál za to.

Image16. listopadu se uskutečnil Den seniorů, který byl zahájen „otevřením“ zahrady - tedy její zrekonstruované části, ve které se nachází – skalky a relaxační zóny, přičemž dominantním prvkem jedné z nich je původní kašna. Na úpravě je znát estetické oko a cit paní Petry Zivčákové, které zdárně sekundoval pan František Černota. Nutno podotknout, že na faktické realizaci se podílela i děvčata z kanceláří, do jejichž čela se neochvějně postavil pan ředitel. O záhony, truhlíky i mobilní zahrádky se starali uživatelé pod vedením paní Tomanové. Ruce k dílu přidala i děvčata z úklidu a prádelny. Nedocenitelná, v tomto směru bezesporu, je práce paní Kupkové, která jako Sisyfos stále dokola plela, přetrhávala a starala se o to, aby na záhonech zářily právě ty květiny, které v ten daný čas mají, aby přinášely jen radost a potěšení všem smyslům těla. Což se dařilo.

I paní starostka velmi kladně hodnotila  práci na našem domově – péči i aktivity, spokojenost uživatelů i jejich rod. příslušníků, čímž nám nalila energii dožil a podpořila v další práci.  

ImagePo prohlídce zahrady nám předvedli svůj úžasný program naši malí kamarádi z MŠ Jesenická, se kterou nás čeká spolupráce i příští rok.  Vřelých ovací se dostalo také iluzionistovi a mágovi Vítu Válkovi. Všichni hosté, přátelé, návštěvníci, rod. příslušníci s povděkem kvitovali nejen program a zábavu, ale i kuchyní připravený raut. Pan Kamil Kováč nás silou svého tenoru zapíchl do židliček a husí kůže jak pralinky nám při vzpomínce na nebeský hlas naskakuje ještě nyní. Po celou dobu nám k tanci i poslechu hrála BT kapela z Krnova, pod vedením pana Jiřího Holinky. Od slepičky kropenaté po kohútika Haberu, od džesíku po Kmocha, od Šumavy po Javorinu i k Tatrám, co se přálo, to se hrálo…

Takto připravený Den pro naše seniory by však nebyl možný bez našich sponzorů. A tak dovolte, abychom upřímně poděkovali těm, kteří se na něm podíleli: Ing. Andrej Babiš, Pradědský lesní závod, a.s., František Krejčí, Yachting Tomáš Svoboda, Propos Petr Obrusník, Naděžda Klíčová, Ludmila Bergerová, Karel Kocián, Pavel Grecman, Pavel Kamenský, Petr Fitz, Pavel Gamovský, fa Kofola, fa Dussmann, řeznictví Kolomý, Květinka Palyza, Plasty Ivo Urbánek, Květinářství Urbánková, Cukrárna Vondrová, pan Radek Blahuš a pan David Valach.

A aby toho nebylo málo, začal nám v listopadu Advent, který přivítáme „Rozsvícením stromečku“ s taneční soutěží, při které nám neodolatelně zahraje kapela pana Petra Košaře. Živé kozenky nám neožraly Betlém, Ježíšek si hoví v jesličkách, přičemž je nám jasné, že kdyby se narodil dnes, asi by ho rodičům vzala do péče nějaká ta horlivá sociálka :-) a děti by měly po Vánocích :-).

Ale protože se tak nestalo, mohu a chtěla bych se s vámi podělit o jednu modlitbu. Modlitbu sv. Františka Saleského – teologa, spisovatele, biskupa ženevského, který žil na přelomu 16. a 17. století.

Ať už jste věřící či nikoli, všichni jsme lidé. A chceme-li se dožít vyššího věku, bez stárnutí a stáří to nepůjde. Takže jedna modlitba starého člověka.

Pane, ty víš lépe než já, že den ode dne stárnu a jednoho dne budu starý.
Chraň mne před domněnkou, že musím při každé příležitosti a ke každému tématu něco říci.

Zbav mne velké náruživosti chtít dávat do pořádku záležitosti druhých.
Nauč mě, abych byl uvážlivý a ochotný pomáhat, ale abych přitom nešťoural a neporučníkoval.

Zdá se mi, že je škoda z přemíry moudrosti nerozdávat – ale ty, Pane, víš, že bych si rád udržel pár svých přátel.

Nauč mne, abych dovedl mlčky snášet své nemoci a obtíže. Přibývá jich a chuť hovořit o nich roste rok od roku.

Netroufám si prosit, abys mi dal dar s radostí poslouchat druhé, když líčí své nemoci, ale nauč mě trpělivě je snášet. Také se neodvažuji prosit o lepší paměť – ale jen o trochu větší skromnost a menší jistotu, když se má paměť neshoduje s jejich pamětí.

Nauč mě té obdivuhodné moudrosti umět se mýlit. Drž mě, abych byl, jak jen možno, laskavý. Starý morous je korunní dílo ďáblovo. Nauč mě u jiných odhalovat nečekané schopnosti a dej mi krásný dar, abych se také o nich dovedl zmínit. Mám vrásky a šedivé vlasy. Nechci si stěžovat, ale tobě, Pane, to říkám – bojím se stáří. Je mi tak, jako bych se musel rozloučit, nemohu zastavit čas. Pociťuji, jak den ze dne ztrácím sílu a přicházím o bývalou krásu.

Byl jsem pyšný na to, že se stále ještě mohu měřit s mladými. Teď cítím a uznávám, že již toho nejsem schopen. Byl bych směšný, kdybych se o to pokoušel.
Ale ty, Pane, říkáš: „Kdo věří ve mne, tomu narostou křídla jako orlovi.“
Dej mému srdci sílu, abych život přijal tak, jak jej ty řídíš. Ne mrzoutsky, ne lítostivě se skleslou náladou, ne jako odcházející, ale jako vděčný a připravený ke všemu, k čemu mě ty ještě povoláš. A k tomu mi dej všechnu sílu srdce.

Amen.“ 

V příštím roce opět čtenou, Sylva Bučková, Dps Vrbno pod Pradědem             

Dostali jsme poděkování z prezidentské kanceláře, velmi si jej vážíme!

Image

 

Odpočinková zóna na zahradě hotova!

Oprava a realizace zahradních prvků dokončena, kašna zachována v původním prvorepublikovém stylu. Těšíme se na jaro, až kašnu uvedeme do provozu, zároveň také dosadíme další zahradní prvky a květiny. Velké poděkování za realizaci patří patronovi našeho Dps panu Ing. Andreji Babišovi, bez jehož pomoci by realizace nebyla možná. Děkujeme!

Náš projekt na úpravu zahrady podpořen částkou 200 000 Kč

ImageDomov pro seniory Vrbno, p. o. se rozhodl upravit nejen vnitřní vybavení, ale také okolní prostředí, které zpříjemní pobyt klientům. Pro tuto skutečnost byl vypracován projekt na obnovu zahradních prvků, pro revitalizaci zahradních komponentů. Již na počátku léta se podařilo odkrýt původní kašnu z první republiky, vytvořit kolem ní odpočinkovou zónu. Tento týden jsme oficiálně obdrželi výbornou zprávu od našeho patrona – ministra financí a 1. místopředsedy vlády České republiky – pana Ing. Andreje Babiše, že náš projekt podpoří částkou 200 000 Kč. Děkujeme! Přestavba zahrady započne v srpnu. Věříme, že se nám podaří opětovně zprovoznit kašnu, vytvořit k ní přístupovou cestu, nakoupit nové lavičky a dosadit na zahradu další rostliny.

Za Dps Vrbno, p. o. Jan Vavřík

Čestné uznání pro Domov pro seniory Vrbno najdete níže:

čestnéuznání.pdf (960kb)

I my pomáháme potřebným...

poděkování.pdf (350kb)

Zpráva z Dps Brno, VychodilovaImage

Zúčastnili jsme se Olympijských her pořádaných Domovem pro seniory ve Vrbně pod Pradědem. Soutěžilo se v různých zábavných kategoriích, jako např. hod podkovou, poznávání zvířat i rostlin a zapamatování si různých předmětů. Čtyřčlennému týmu DS Vychodilova se podařilo vybojovat bronzovou medaili, gratulujeme! Pro naše zúčastněné sportovce byly dlouhá cesta i dobře organizačně zajištěná soutěž příjemným zážitkem.

Zdroj článku + další fotografie: ZDE

Letní olympijské hry, 16. 06. 2016

Dnes u nás proběhly Letní olympijské hry pro domovy seniorů z Vrbna pod Pradědem, Bruntálu, Krnova, Havířova, Ostravy a Brna. Děkuji všem spolupracovníkům, bez nichž by celá akce nemohla proběhnout! Děkuji také sponzorům - Lékárna J. Klapuchové, Lékárna Dr. Max a Europe Direct Česká republika. 

Posezení před Dps připraveno!

Pro naše klienty jsme dokončili první fázi revitalizace okolního prostředí. Posezení na léto už má své místo!

Upravujeme okolí našeho Dps!

Začínáme zvelebovat okolí. Nakoupili jsme a zasadili nové rostliny před Dps, dnes nám přišel slunečník a zahradní nábytek, které umístíme před zařízení na opravené kachlíky. Záhony upravíme "kačírkem" a bude to skvělé! A na oknech? "Fungl" nové truhlíky a muškáty! A skalka na hlavní zahradě je taky hotová!

Vybavili jsme klientům klubovnu!

Další úpravy budeme realizovat velmi brzy. V současné době se zaměřujeme na relaxační zóny před budovou a na zahradě.